​Usta Ermeni dudukçu Süren Asaduryan Türk filminde! - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

02 Ekim 2017  

​Usta Ermeni dudukçu Süren Asaduryan Türk filminde!

​Usta Ermeni dudukçu Süren Asaduryan Türk filminde! ​Usta Ermeni dudukçu Süren Asaduryan Türk filminde!
Bu ay vizyona girmeyi bekleyen Kervan1915 filmine müzik ruhunu aşılayan Ermeni duduk ustası Süren Asaduryan... Magazin 02.10.2017 12:50

Çekimleri, oldukça yüksek bir bütçeyle 90 günde tamamlanan ve konusunu tamamen gerçek olaylara dayanarak 1915 yılında uygulanan tehcir kararından alan “Kervan1915”in müziklerini, usta Ermeni duduk sanatçısı Süren Asaduryan yaptı. Günümüzde Ermenistan’ın dünya çapında en çok tanınan bestecileri arasında yer alan Asaduryan, özellikle bu ülkenin “duduk” adı verilen nefesli çalgısını yorumlamada rakipsiz bir isim olarak kabul ediliyor.

Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini İsmail Güneş’in üstlendiği Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu ve Meriç Başaran’ın rol aldığı “Kervan 1915” filmi 6 Ekim’de vizyona giriyor.


SÜREN ASADURYAN KİMDİR?
Süren Asaduryan'ın (46), babası müziksever bir polis, annesi ev hanımı. Asaduryan çifti üç çocuklarına da müzik aşkı aşılamış. İlk oğulları Gagik, ünlü bir garmon ve kemençeci. Suren duduk, kızları Anuş kanunu seçmiş. Üçü de konservatuvar mezunu. Suren Asaduryan'ın ilk hocası Vace Hosepyan. "16 yaşındaydım tanıştığımda. Yaz okuluna gelmişti. Bir duduk ve dört gün süre verdi. Kendi başıma öğrendim. Dinledim, beğendi, ders vermeye başladı" diyor ondan söz ederken.

Bir yandan Erivan Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel bölümünde okurken, diğer yandan profesyonel olarak çalışıyordu Asaduryan. 17 yaşında şöhrete kavuştu,
Rusya'da Avrupa'da konser vermeye başladı. 20 yaşında Ermenistan Halk Müziği Orkestrası'na kabul edildi. Yedi yıl solist sanatçı olarak görev yaptı.

30 yaşında, konservatuvar öğrenimi görmeye karar verdi, Erivan Tiyatro, Edebiyat, Müzik Akademisi'ni bitirdi. Klarnet çalmayı öğrendi. Bugüne kadar, biri Ermenistan'da olmak üzere beş CD'si yayımlandı. Film müziklerinde yer aldı. Hobi düzeyinde heykel çalışmalarını sürdürüyor. Süren Asaduryan'ın eşi Asmik, konservatuvar mezunu bir piyanist. Oğlu Hasmik (20) hukukçu, kızı Agata (19) ise konservatuvarda piyano bölümü öğrencisi.

Haberin Diğer Resimleri ​Usta Ermeni dudukçu Süren Asaduryan Türk filminde!

1 2Bu haber su.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+