​Dink davasında çarpıcı ifade: Cinayet planını komutan gizlemiş - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

06 Ekim 2017  

​Dink davasında çarpıcı ifade: Cinayet planını komutan gizlemiş

​Dink davasında çarpıcı ifade: Cinayet planını komutan gizlemiş ​Dink davasında çarpıcı ifade: Cinayet planını komutan gizlemiş
Dink’i öldürme planını 6 ay önce öğrendiklerini ve üstlerine blidirdiklerini belirten jandarma görevlisi Şahin, bu durumun cinayetin ardından Trabzon Jandarma Komutanı Öz’ün emriyle örtbas edildiğini söyledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada konuşan Trabzon jandarma görevlisi Veysel Şahin, kendilerine Yasin Hayal’in tasarısını ihbar eden Coşkun İğci’ye, Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz’ün emriyle kimseyle konuşmamasını söylediklerini ifade etti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde azmettirici, tetikçi, Emniyet görevlileri, İstanbul, Trabzon ve Samsun jandarma ve Emniyet görevlilerinin yargılandığı davanın dünkü duruşmasında, cinayet tasarısından Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci aracılığıyla haberdar olan jandarma görevlisi Veysel Şahin savunma yaptı. Şahin, 2006 yılı temmuz ya da ağustos ayında Yasin Hayal’in Dink’i öldürmek için silah aradığını öğrendiklerini ve bunu üstlerine bildirdiklerini anlattı. Şahin, üstlerinin işlem yapmadığını, Jandarma Alay Komutanı Ali Öz tarafından sahte evrak ve yalan ifade vermeye zorlandığını anlattı. Şahin, İğci’nin arkadaşı olduğunu aktararak, kayıtlı haber elemanı olmadığını savundu. İğci’nin 2006 temmuz ya da ağustos ayında kendisini arayarak görüşmek istediğini aktaran Şahin, “Unsur Komutanım Okan Şimşek’le beraber gittik. Bize eşinin akrabası olan Yasin Hayal’in İstanbul’da Agos’ta çalışan Ermeni olan gazeteci Hrant Dink’i öldürmek istediğini, İstanbul’a gidip geldiğini, evi ve işyeri çevresinde keşif yaptığını, silah aradığını ve kendisine silah bulması için 500TL verdiğini söyledi. Hatta İğci bize ‘Ruhsatsız silah verin, sonra yakalayın, vazgeçsin’ dedi. Biz bunu yapamayacağımızı söyledik. Okan Şimşek, Metin Yıldız’ı aradı. Yanına gittik. Bilgiyi aktardık” dedi.

Sahte form hazırladılar
Yıldız’ın verdikleri bilgiyle ilgili, Aşırı Sağ Faaliyetler Şubesi’nden Hüseyin Yılmaz’a emir vereceğini söylediğini aktaran Şahin, “Sabah Ali Öz başkanlığında şube müdürleri, TİM komutanları ve unsur komutanlarının katıldığı toplantıya girdiler. Bu konunun toplantıda konuşulduğunu duydum” dedi. İğci ile 22 Ocak 2007’ye kadar bir daha görüşmediklerini söyleyen Şahin, cinayet günü haberin televizyonda duyurulduktan sonra Metin Yıldız’ın komutanlığa dönmeleri emrini verdiğini söyledi. Şubeye gittiklerinde verdikleri bilgiyle ilgili işlem yapılmadığını öğrendiklerini söyleyen Şahin, “Samast’ın Hayal’in çevresinden olduğu ortaya çıkınca, bizim 2006 temmuz ya da Ağustos’ta elde ettiğimiz bilgileri cinayet sonrasında elde edilmiş gibi göstermek suretiyle haber kayıt formu çekilmiştir” dedi.

Emirle yalan ifade
“Ali Öz ve Metin Yıldız bize bu bilgileri veren ‘Coşkun İğci’yle görüşün ve başka kimseye söyleyip söylemediğini öğrenin. Bize söylediğini kimseye söylemesin’ diye emir verdiler” diyen Şahin, şunları söyledi: “Biz de Coşkun İğci’yle konuştuk. Kendisine, bize söylediklerinin aramızda kalması gerektiğini söyledik. İğci’yi tehdit etmedik. Birkaç gün sonra gözaltına alındı. Bize söylediği bilgileri ifadesinde söylemiş. Ali Öz de ‘Müfettiş geliyor. Her şeyi inkar edeceksiniz, yalan olduğunu söyleyeceksiniz. Söylediklerini kabul etmeyeceksiniz’ dedi. Metin Yıldız’a gidip doğruları anlatmamız konusunda ısrar ettik. Ali Öz, ‘Emir verdiğim şekilde ifade versinler’ demiş. Ben de gelen müfettişlere kendi iradem dışında inkar edecek tarzda ifade verdim.” Ardından söz alan Öz, Şahin’e “Suç teşkil eden emri niye yerine getirdiniz” diye sordu. Şahin de “Memuriyetimden dolayı çekindim” diye yanıt verdi.

Yıldız’ı susturdu
Sorgusu yapılan diğer Trabzon jandarma görevlisi Okan Şimşek ise, İğci’nin haber elemanı olmadığını söyledi. Şimşek, İğci’nin kendilerine aktardığı cinayet tasarısını unsur komutanları Metin Yıldız’a söylediklerini ifade ederek, “Ertesi gün istihbarat toplantısında Metin Yıldız, 2004’te Mc Donalds’a eylem yapan Yasin Hayal’in Dink’i öldürmeyi planladığını söyledi. Ali Öz, Yıldız konuşmasını bitirmeden ‘bunu daha sonra özel olarak konuşuruz’ dedi” diye konuştu. Duruşmanın bugünkü son oturumunda tahliye taleplerine ilişkin ara karar verilecek.Bu haber cu.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+