​Azerbaycan kara listesine giren Türk aydınlardan Karabağ açıklaması - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Արփող

Gündem :

07 Ekim 2017  

​Azerbaycan kara listesine giren Türk aydınlardan Karabağ açıklaması

​Azerbaycan kara listesine giren Türk aydınlardan Karabağ açıklaması ​Azerbaycan kara listesine giren Türk aydınlardan Karabağ açıklaması
Azerbaycan Başsavcılığı, Dağlık Karabağ’ı ziyaret eden Türk eski milletvekili Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğluç yazar ve gazeteciler Ali Bayramoğlu ile Erol Katırcıoğlu hakkında tutuklama kararı çıkardı. Azerbaycan Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu dört Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hakkında, “Azerbaycan Ceza Kanunu'nun Azerbaycan devlet sınırını yasa dışı geçme” maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı belirtildi. Bu isimler için tutuklama kararı verildiği ve uluslararası arama kararı çıkartıldığı bildirilen açıklamada, onların gözaltına alınmaları için ilgili Türkiye birimlerine başvuruda bulunulduğu da vurgulandı.

“Agos”a konuşan Ufuk Uras konuyla ilgiili şunları söyledi: “Bakü’den aradılar ve izin alıp almadığımızı sordular. "Telleri aşıp gitmedik ki oraya, yol boyunca da kimse bir şey sormadı" diye cevap verdim. Karabağ'da her ülkeden turist kafileleri ve ABD Kongre heyeti gibi gruplar gelip giderken sadece bize yönelik bir tutuma anlam veremedim”.

Ali Bayramoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Karabağ’a bir davet üzerine gittik. Karabağ uluslararası bir sorun ve konunun her iki tarafını da dinlemeye, pozisyonları öğrenmeye gittik. Bunun sorun olacağını tahmin edebiliyorduk ama daha çok Türkiye’deki milliyetçi çevrelerden tepki bekliyorduk. Ama Azerbaycan’dan böyle bir tepki geldi.

Normal olarak Ankara’nın Bakü’ye karşı kendi vatandaşlarına net ifadelerle sahip çıkması gerekir. Dışişleri Bakanlığı durumu geçiştirmeyi tercih etti. Gönül ister ki Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi daha net bir tavır sergilesin.”

Bayramoğlu, tutuklama kararını açıklayan Azerbaycan Başsavcısının, “Bunlar zaten Ermeni yanlısı isimler. Bunlar PKK’yı da desteklediler. Bağımsız Kürt devletinden yana da tutum benimsediler” gibi ifadeler kullandığını da bildirdi.

Bayramoğlu, İnterpol’un aranan kişiler listesine girdikleri nedeniyle üçüncü ülkelerde zor durumda kalabileceklerini aşıkladı. Yurtdışı gezilerde gideceği bazı ülkelerde Azerbaycan’a iade riskiyle karşı karşıya kalabileceğinden dolayı Beyrut gezisini iptal etmek zorunda kaldığını da aşıkladı.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, günler önce Türk vatandaşlarına yönelik yönelik aşıklamada, “Azerbaycan makamlarından izin alınmadan” Karabağ’a seyahat etmekten kaçınma çağrısını yapmıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+