​Sarkisyan: İtalya Avrupa`daki en önemli ortaklarımızdan biri - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

07 Ekim 2017  

​Sarkisyan: İtalya Avrupa`daki en önemli ortaklarımızdan biri

​Sarkisyan: İtalya Avrupa`daki en önemli ortaklarımızdan biri ​Sarkisyan: İtalya Avrupa`daki en önemli ortaklarımızdan biri
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın Roma Büyükelçisi Viktoria Baghdasaryan'ı kabul etti.

Büyükelçi, Ermenistan ile İtalya arasındaki ekonomi ilişkileri, enerji, turiszm, eğitim ve bilim, gıda sanayi gibi iki ülkenin ortak ilgi alanlarında karşılıklı işbirliğinin gelitirilmesi ve güçlendirilmesinin yanı sıra son dönemde elde edilen anlaşmalarının gerçekleştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Sarkisyan'a bilgi verdi.

Sarkisyan ise İtalya'nın Ermenistan'ın Avrupa'daki en önemli ortaklarından biri olduğunu vurgulayarak son 2 yılda 2 ülke arasındaki ticaret hacminin büyük oranda arttığını bildirdi.

Ermenistan-İtalya ilişkilerinin büyük potensiyeli olduğunu dile getiren Sarkisyan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26, Ermenistan'dan İtalya'ya yapılan ihracatın ise yüzde 21 artış gösterdiğini söyledi.

İtalya'da Ermenistan'ın imkanlarını sunma yönünde önemli çalışmalar yürütmek gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Sarkisyan "Bu bağlamda Ermenistan'ın hafif sanayindeki imkanlarına dikkat çekmek istiyorum. Ülkemizde bu sektöre büyük önem veriyoruz. Üretim hacmini artırmanın yanı sıra çeşitli aşamalarda yeni ürünler üretmeye dikkat edeceğiz" ifadelerinin altını çizdi.

Diğer ülkelerle kıyasla Ermenistan'ın rekabet avantajlarını İtalyan iş adamlarına tanıtmak gerektiğini söyleyen Sarkisyan, bu avantajlardan birinin Ermenistan'ın Avrasya Ekonomi Birliği'ne üyeliği olduğunu vurguladı.

Sarkisyan turizm sektörünün 2 ülke için perspektifli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Ermenistan ile İtalya'nın ekonomi ilişkilerindeki potensiyelini kullanma, perspektifli alanlarda işbirliğini geliştirme amacıyla Cumhurbaşkanı tarafından ilgili bakanlıklara ve makamlara gereken talimatlar verildiği öğrenildi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+