​Belçika`da Avrupa Ermeni Asamblesi`nin 6. Konferansı başladı - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

10 Ekim 2017  

​Belçika`da Avrupa Ermeni Asamblesi`nin 6. Konferansı başladı

​Belçika`da Avrupa Ermeni Asamblesi`nin 6. Konferansı başladı ​Belçika`da Avrupa Ermeni Asamblesi`nin 6. Konferansı başladı
18-19 Ekim tarihlerinde Belçika’da Avrupa Ermenileri Asamblesi’nin 6. Konferansı gerçekleştirilecek. Konferansa, Kilikya Kutsal Makamı Katolikosu 1. Aram, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan, Artsakh Cumhuriyeti’nin üst düzey devlet yetkilileri, davetli konuşmacılar, Avrupa Parlamentosunun ondan fazla milletvekilileri ve Avrupa’daki Ermeni kurumların temsilcileri katılacak.

Ermeni Devrimci Federasyonu'nun Avrupa Ermeni Davası Konseyi temsilcisi Harut Şirinyan, konferans gündeminde dört ana maddenin bulunduğunu bildirdi: “Avrupa’da Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve tazminat talebi ve bu mücadelenin hukuki alana taşınması”, “Artsakh halkının kendi kaderini kendi tayin hakkı, Avrupa'da Türk ve Azeri lobisinin etkileri ve bunlara karşı mücadele yolları”, Ermenistan-Avrupa Birliği ikili ilişkiler” ve “Avrupa’da Ermeni kimliğinin yaşatılması”.

Artsakh meselesinin her zaman Ermeni Davası Konseyinin önceliklerden biri olduğunu kaydeden Şirinyan, bu kapsamda AGİT Minsk Grubu araçlığıyla Artsakh halkının kendi kaderini tayin hakkının yerine getirilmesi, Avrupa Birliği kurumları tarafından Artsakh’ın tanınması ve konuya yoğunlağması, toprak bütünlüğü ilkesi, Azerbaycan tarafından Artsakh halkına karşı uygulanan ekonomik ve jeopolitik izolasyona karış mücadele, Avrupa Parlamentosu ile Artsakh arasında iliğkilerin kurulması ve AP milletvekililerin Artsakh ziyaretlerinin düzenlenmesi ve birçok benzeri hedefler için yoğun çaba harcandığını kaydetti.

Avrupa Ermeni Davası Konseyi’nin temsilcisine göre, Artsakh ile Azerbaycan temas hattında denetim mekanizmasının kurulmasının, Minsk Grubu eşbaşkanları için bir öncelik oluşturmalı. Azerbaycan’ın, bu teklifi reddetmeye devam ettiği takdirde Ermeni tarafı, tek taraflı olarak bu mekanizmanın kurulması için ciddi çabalar harcamalı. Çünkü, Şirinyan’a göre, temas hattında savaş operasyonları devam ederken taraflar arasında müzakere masasında herhangi bir ilerleme yaşanamaz.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+