​Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları Cenevre’de buluşacak - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

13 Ekim 2017  

​Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları Cenevre’de buluşacak

​Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları Cenevre’de buluşacak ​Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları Cenevre’de buluşacak
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, önümüzdeki hafta Cenevre’de Azerbaycan mevkidaşı İlham Aliyev ile görüşecek. Haberi aktaran iktidardaki “Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi” Başkan Yardımcısı Armen Ashotyan, Sarkisyan-Aliyev görüşmesinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu inisiyatifiyle gerçekleşeceğini açıkladı.

“Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın son BM konuşmasında seslendiği Dağlık Karabağ ihtilafındaki tutumumuz belli. Azerbaycan'ın üst dözey yetkililerinin son açıklamalarına rağmen Cumhurbaşkanımız bu görüşmeye katılacak” ifadelerinin altını çizdi.

Sarkisyan-Aliyev görüşmesinin 11-12 Ekim’de Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin Cumhurbaşkanları'nın toplantısı çerçevesinde neden gerçekleştirilmediğine ilişkin soruya Ashotyan “Önceden planmamış olmadığı için düzenlenmemişti” şeklinde cevap verdi.

Müzakere sürecinin başarılı olması için güvenilir bir ortamın oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Ashotyan “Müzakereler şimdi devam ediyor, ancak bu aşamada müzakere sürecinide uygun ortamın oluşması daha önemlidir. Siz Azerbaycan yönetiminin açıklamalarını biliyorsunuz. Ancak Ermenistan Minsk Grubu formatı ve ilkelerine sadık kalarak müzakere sürecinde katkıda bulunma açısından hep yapıcı olmuştu" şeklinde konuştu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+