Garo Paylan: Beş yıl önce sandık yetkimizi elimizden aldınız - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Այգ

Gündem :

16 Ekim 2017  

Garo Paylan: Beş yıl önce sandık yetkimizi elimizden aldınız

Garo Paylan: Beş yıl önce sandık yetkimizi elimizden aldınız Garo Paylan: Beş yıl önce sandık yetkimizi elimizden aldınız
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 130 maddelik “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Tasarısı” görüşülüyor. Tasarıda, vakıflarla ilgili düzenlemeler de yer alıyor.

"Agos" gazetesinde yer alan habere göre HDP İstanbul Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Garo Paylan düzenleme üzerine söz alarak bazı açıklamalarda bulundu.

Cemaat vakıflarının beş yıl önce seçim yetkisinin ellerinden alındığını, bu yüzden de kan kaybettiğini dile getirerek Hükümet’e seslenen Paylan’ın “Beş yıl önce sandık yetkimizi elimizden aldınız, cemaat vakıfları seçim yapamıyorlar. Sekiz yıldır da patriğimizi seçemiyoruz.” demesi üzerine Maliye Bakanı Naci Ağbal “Kim vermiyor? Hangi bakanlık? Söyleyeyim ona ben.” yanıtını verdi.

Paylan şunları söyledi: “Anadolu’da 6 bine yakın kilise vardı, şu anda kaldı 80-90 tane. 6 bin kilisenin büyük bölümü metruk durumda, yıkılmış, ya temelleri var ya yıkılmak üzere ya çökmek üzere. Bu 6 bin kilisenin yaklaşık 4 bini özel şahısların üzerinde. Yani tarlanın ortasında kalmış. Oraya devlet gelmiş, ‘Bu arazi senin.’ demiş, 50 dönüm ortasında bir zamanlar Ermeni’nin, Rum’un olan kilise kalmış. Siz sahip çıkamıyorsunuz.”
Paylan eğer bir on yıl daha bu yapılara müdahale edilmezse geriye hiçbir şey kalmayacağını vurguladı.

Tarlabaşı Projesi’ne de değinen Paylan, İstanbul’da işgal edilmiş binlerce bina olduğunu ve Ermeni’nin, Rum’un adına kayıtlı olan tarihi binaların dümdüz edilerek, sahip çıkılmadığını ve bunun bir devlet politikası olduğunu söyledi.

“Kültürel varlığı korumak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yüklenemeyecek kadar önemli bir devlet politikasıdır” diyen Paylan şöyle devam etti: “Vakıflar Genel Müdürlüğü tabii ki çok önemli bu anlamda ama bakın, ben size ilanlar göstereyim: ‘Satılık kilise.’ diye ilan veriliyor. ‘Satılık cami’ diye bir ilan verilebilir mi? Böyle ilanlar var. Bu anlamda ortak tarihimize, hepimizin tarihine, bütün halkların tarihine sahip çıkacak devlet politikasına ihtiyaç var.”


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+