Orhan Pamuk: Türkiye Avrupa’dan uzaklaştıkça otoriterleşiyor - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

18 Ekim 2017  

Orhan Pamuk: Türkiye Avrupa’dan uzaklaştıkça otoriterleşiyor

Orhan Pamuk: Türkiye Avrupa’dan uzaklaştıkça otoriterleşiyor Orhan Pamuk: Türkiye Avrupa’dan uzaklaştıkça otoriterleşiyor
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un “Kırmızı Saçlı Kadın” başlıklı romanı Almanca’ya çevrildi. Kitabın tanıtımı için Berlin’e giden Pamuk, düzenlenen etkinliklere katıldı. Romandan parçaların okunduğu etkinlikte ünlü yazar, romanını nasıl ve neden yazdığını anlattı.

Türkiye'nin siyasi durumunun, kendisini 30 yıldır kafasında taşıdığı hikayeyi yazmaya yönelttiğini dile getiren Pamuk, “Ben buna kızgınım, öfkeliyim ve eleştirelim. Ben Türkiye’nin barışının, mutlu geleceğinin, zenginliğinin, huzurunun ve kültürel zenginliğinin en iyi Avrupa’ya yaklaşmakla ifade edileceğini bilen bir yazarım. Bütün hayatım buna inanmakla geçti. Ama Türkiye Avrupa’dan uzaklaştıkça otoriterleşiyor. Bu kitapta yaptığım şey birazcık bu konulara derinden ve edebi bir şekilde yaklaşmak oldu” şeklinde konuştu.

“Kırmızı Saçlı Kadın,” lise öğrencisi Cem’in harçlığını çıkartmak için geleneksel yöntemlerle kuyu kazan Mahmut Usta’nın yanında çalıştığı bir ayın hayatını nasıl etkilediğini anlatırken, usta-çırak ile baba-oğul ilişkilerini ele alıyor.

Orhan Pamuk, Gerhard Meier tarafından Almanca’ya çevrilen “Kırmızı Saçlı Kadın”ın tanıtımı kapsamında, 19 Ekim Perşembe akşamı Essen’da, 20 Ekim Cuma akşamı da Münih’de okurlarıyla buluşacak.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+