İstanbul Ermenileri Patrik seçimi için oluşturulan Müteşebbis Heyetinde 4 istifa - Gündem
13 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Պարխար / Ժամ : Բաւական

Gündem :

29 Ekim 2017  

İstanbul Ermenileri Patrik seçimi için oluşturulan Müteşebbis Heyetinde 4 istifa

İstanbul Ermenileri Patrik seçimi için oluşturulan Müteşebbis Heyetinde 4 istifa İstanbul Ermenileri Patrik seçimi için oluşturulan Müteşebbis Heyetinde 4 istifa
Başepiskopos Karekin Bekçiyan'ın Patrik Kaymakamı olarak seçilmesinin ardından Patrik seçimi hazırlıklarıyla ilgilenmek için görevlendirilen Müteşebbis Heyeti'nin dört üyesi istifa etti. Heyetin başkanlığını yürüten Sarkis Külegeç ile üyeler Anto Kösedağ, Haçik Canel ve Mıgırdiç Sertşimşek heyetten istifa ettiklerini duyurdu.

İstifalar, Başepiskopos Ateşyan, Episkopos Maşalyan, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Şirinoğlu ve Müteşebbis Heyet Başkanı Külegeç'in, 24 Ekim’de İstanbul Valisi Vasip Şahin ile yaptığı görüşmeden iki gün sonra duyuruldu. Patrik Kaymakamı Bekçiyan'ın yurtdışında bulunduğu bir dönemde gerçekleştirilen görüşme sonrası yapılan açıklamada, "Sayın Vali, Patriklik seçimiyle ilgili son gelişmeler üstüne görüş alışverişinde bulundu, malümatlar edindi ve Devlet’in hassasiyetleri üstünde aydınlatıcı tavsiyelerde bulundu” denmişti.

Daha önce basına konuşan Bedros Şirinoğlu, devletin Patrik Kaymakamı Bekçiyan ve Müteşebbis Heyet'in bazı üyelerine itiraz ettiğini ileri sürmüştü. Valilikteki toplantıdan sonra Müteşebbis Heyet 25 Ekim’de biraraya gelmiş, Fakat toplantı hakkında açıklama yapılmamıştı.

Patrik Kaymakamı Karekin Bekçiyan’ın Almanya'daki görüşmeleri halen devam etmekte. Bekçiyan'ın 30 Ekim'de İstanbul'a dönmesi bekleniyor.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+