​Vardan Voskanyan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hedeflerine değindi - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

02 Kasım 2017  

​Vardan Voskanyan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hedeflerine değindi

​Vardan Voskanyan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hedeflerine değindi ​Vardan Voskanyan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hedeflerine değindi
Yerevan Devlet Üniversitesi İran Araştırmaları Bölümü Başkanı, İran uzmanı Vardan Voskanyan, Bakü -Tiflis- Kars demiryolunun açılış konusunu değerlendirdi. İran'ın, demiryolunun açılışına verdiği gayri resmi tepkilerin pek de sevinçli olmadığına dikkat çeken uzman, İran'lıların, bu proje yardımıyla bölgedeki ulaşım programlarından sadece Ermenistan'ın değil, İran'ın da çevrimdışı bırakılması, ayrıca Güney Kafkasya'da İran'ın imkanlarının kısıtlanması, Türk faktörünün etkinlenmesi hedeflendiğini düşündüğünü aktardı.

Buna karşın Ermenistan, İran'ın ve olası üçüncü tarafların da katılımıyla bir alternative projenin önemine vurgu yapan Voskanyan, özellikle Kuzey-Güney otoyolunun önemliliğinin altını çizdi. Diğer alternative ise, iki ülkeyi birbirine bağlayan, ayrıca İran'ın Karadeniz'e ve oradan da Avrupa'ya çıkmasını sağlayan Ermenistan -İran demiryolu projesidir.

Uzman, Bakü-Tiflis- Kars demiryolu projesinde ekonomik etkenin yanısıra ayrıca politik hedeflerin de bulunduğuna dikkat çekerek, bu projeyle Ermenistan'a tehdit edilmesi ve ülke içinde bir panik ortamı yaratılması da amaçlandığını vurguladı. Voskanyan, bazı anlamda bu projenin ayrıca Rusya'ya da karşı yöneli olduğunu da dile getirdi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+