Mesut Barzani`nin görevi sona erdi - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

02 Kasım 2017  

Mesut Barzani`nin görevi sona erdi

Mesut Barzani`nin görevi sona erdi Mesut Barzani`nin görevi sona erdi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin görev süresi bugün sona erdi. Bundan sonra Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı olarak görevine devam edecek. IKBY Parlamentosu, geçtiğimiz haftaki olağan oturumda 12 yıllık başkanlık süresinin bir daha uzatılmasını kabul etmedi, Barzani'nin yetkilerini oy çokluğuyla hükümet, parlamento ve adalet konseyine devretti.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Barzani'nin devredilen görevlerinin en önemlisi olan başkomutanlık ve güvenlik yetkisinin yeğeni Başbakan Neçirvan Barzani'ye verildiğini belirtti. Başkomutanlık, Peşmerge ve güvenlik birimleri ile olağanüstü hal ilanı gibi yetkileri başbakana, yasaları onaylama veya veto etme, başbakan ve hükümetten güvenoyunun çekilmesiyle seçime gidilmesi kararı parlamento başkanına, hakim ve savcı ataması ile idam kararı ve genel af yetkisinin ise adalet konseyine devredildi.

Maruf, IKBY başkanlığının yeni seçimlere kadar dondurulduğunu, önümüzdeki süre içerisinde başkanlık yasasının parlamento tarafından değiştirilmesi halinde bölge başkanının halk tarafından değil parlamento üyelerince seçileceğini ifade etti.

Barzani, 29 Ekimde parlamentoya ilettiği mektubunda, başkanlık süresinin bir kez daha uzatılmasını istemediğini, 1 Kasım itibariyle görevine devam etmeyeceğini bildirmişti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+