Sarkisyan: Metsamor nükleer santrali en az 2027 yılına kadar işleyecek - Gündem
13 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

02 Kasım 2017  

Sarkisyan: Metsamor nükleer santrali en az 2027 yılına kadar işleyecek

Sarkisyan: Metsamor nükleer santrali en az 2027 yılına kadar işleyecek Sarkisyan: Metsamor nükleer santrali en az 2027 yılına kadar işleyecek
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Rusya merkezli “Ria Novosti” haber ajansına Avrupa Birliği (AB) ile imzalanacak anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sarkisyan mülakat esnasında Ermenistan’daki Metsamor nükleer santralinin kapatılmasına dair iddialarını yalanladı.

Sarkisyan, sunucusunun Ermenistan-AB arasında imzalanacak Kapsamlı ve geniş işbirliği anlaşmasının Metsamor nükleer santralninin kapatılmasını öngören madde içerip içermediği sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bu tartışmalar yapay bir şekilde ortaya atıldı ve gerçek ile hiç bir alakası yoktur. 2014 yılında Ermenistan hükümeti nükleer santralinin işletim süresini uzatmıştı. Nükleer santralinin işletim süresinin uzatım finansmanı Ruysa devlet ihracatının 270 milyonluk kredi ve 30 milyonluk yardım çerçevesinde yapılacak. Şimdiyse “Rusatom” devlet şirketi ile santralin 2. ünitesinin işletim süresini uzattma projesinin çalışmaları sürmekte. Metsamor nükleer santrali Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) kritelerine göre çalışmakta ve bu uluslararası uzman kurumlarının kararıdır.”

Santralinin güvenliğini artırmak gibi modernizasyonu için önlemler alındığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, santralin en az 2027 yılına kadar işleyeceğini duyurdu.


“Güvenliğimiz ve ilk önce enerji güvenliğimiz için atom enerjisinin Ermenistan’da hep mevcut olacağını düşünüyoruz” ifadesini kullayan Sarkisyan AB ile anlaşmanın imzalamasından sonra santralinin kapatılmayacağını teyit ederek “Anlaşmada böyle bir madde yoktur” dedi.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+