​Avrasya Ekonomik Birliği ile İran arasında serbest ticari bölgesi anlaşması yakında imzalanacak - Gündem
13 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Պարխար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

02 Kasım 2017  

​Avrasya Ekonomik Birliği ile İran arasında serbest ticari bölgesi anlaşması yakında imzalanacak

​Avrasya Ekonomik Birliği ile İran arasında serbest ticari bölgesi anlaşması yakında imzalanacak ​Avrasya Ekonomik Birliği ile İran arasında serbest ticari bölgesi anlaşması yakında imzalanacak
Avrasya Ekonomik Birliği ile İran arasında serbest ticaret bölgesinin kurulmasına dair anlaşma yakın gelecekte imzalanacak.

Konuya değinen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "Ermenistan, Avrasya Ekonomik Birliği kapsamında İran ile serbest ticari bölgesi anlaşmasının imzalanması için müzakereler sürdürüyor. Kanaatimce müzakereler başarıyla sonuçlanır, anlaşmayı imzalarız. Birkaç aya ihtiyaç olabilir." yorumunu yaptı.

Avrasya Ekonomik Birliği ile İran heyetleri, serbest ticari bölgesinin kurulmasına dair ara anlaşma çalışmalarını henüz Haziran ayında tamamlamışti. Bu aşamada taraflar, fiyat politikaları konusunda mutabakata varmalı.

Ermenistan'ın Syunik İdari Bölgesinde serbest ticari bölgesinin kurulması çok önemlidir. STB sayesinde Ermenistan, Tahran ile Avrasya Ekonomik Birliğinin 180 milyonluk pazarı arasında bir köprü haline gelebilir. İleride bu köprüden ayrıca Avrupa'lı iş dunyası demsilcileri de yararlanabilir. Serbest ticari bölgesinin kurulması için 32 milyon dolarlık bir yatırıma ihtiyaç var.

Ermenistan Hükümeti, Meğri'de serbest ticari bölgesinin kurulması projesini 3 Ağustos 2017 tarihinde onayladı.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+