Harita Yüzünden İdam Edilen Pontoslu Rum Sporcu - Gündem
25 Şubat 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

02 Kasım 2017  

Harita Yüzünden İdam Edilen Pontoslu Rum Sporcu

Harita Yüzünden İdam Edilen Pontoslu Rum Sporcu Harita Yüzünden İdam Edilen Pontoslu Rum Sporcu
Simeon Ananiades, 1887’de kurulan Merzifon Anadolu Koleji öğrencisiydi. 1901’de Samsun’da doğdu. Giriş sınavını takiben, Anadolu Koleji’nin üçüncü sınıf hazırlık sınıfına kabul edildi. İngilizceye ve edebiyata ilgi duymuş, matematik ve biyoloji alanlarında uzmanlaşmış ve ilerde doktor olacağını dile getirmişti sık sık.. Çok başarılı bir öğrenci, akıllı, nazik ve paylaşımcı genç bir adamdı. Yaşamdaki amaçlarından biri, 100 metre koşu sporunda dünya rekorunu kırmaktı. Ayrıca okulun futbol takımının da oyuncusuydu.

Atletizm kulüplerinin yanı sıra Anadolu Koleji’nde edebiyat kulüpleri vardı ve bunlardan birisi de Pontos Kulübü idi. Her Cumartesi gecesi buluşan Rum öğrenciler, Helen edebiyatı üzerine söyleşiler, paylaşımlar yaparlardı. Simeon da Pontos Kulübünün toplantılarını hiç kaçırmayan üyelerinden biriydi.

12 Şubat 1921’de, yüzlerce asker eşliğinde general Cemil Cahit (Merkez Ordu’sunun fesh edilmesinin ardından 10. Fırka adını alan askeri örgütlenmenin komutanı) Merzifon Anadolu Koleji’ne girdi; ihbar almışlardı, silah ve mühimmat arıyorlardı. Okulun hemen tüm binaları köşe bucak arandı ama ne silah ne bomba ne mermi bulundu. Bulunan tek şey Pontos Kulübü’nün odasında duvarda asılı olan MÖ 500 ile MÖ 200 tarihleri arasındaki Pontos bölgesini gösteren bir harita idi. Kulübe ait tümü edebi eserler olan Helence yazılı kitaplara el konuldu.

13 Şubat 1921 sabahının erken saatlerinde, Simeon Ananiades ve Pontos Kulübü yönetim kurulu üyelerinden Prof. Theocharides ile birlikte üç kulüp üyesi, Üniversite Başkanı Dr. George E. White’ın odasına çağrıldı ve jandarmalar tarafından tutuklandı. Daha sonra, Simeon, adil yargılanma ihtimali olmaksızın neredeyse kesin bir ölüm cezası anlamına gelen, İstiklal Mahkemelerinde yargılanmak üzere Amasya’ya gönderildi.

Simeon, yüzlerce Pontoslu Rum ile birlikte asılmadan önce aylarca işkence gördü. P. Ebeoğlu’nun tanıklığına göre idam edilmeden önce bağırarak “Ben masumum, Dr. White’a sorun!” dedi…

Tamer Çilingir

Bu haber gr.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+