​Paylan, gayrimüslimlerin ruhban yetiştirme sıkıntılarını meclisin gündemine getirdi - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

02 Kasım 2017  

​Paylan, gayrimüslimlerin ruhban yetiştirme sıkıntılarını meclisin gündemine getirdi

​Paylan, gayrimüslimlerin ruhban yetiştirme sıkıntılarını meclisin gündemine getirdi ​Paylan, gayrimüslimlerin ruhban yetiştirme sıkıntılarını meclisin gündemine getirdi
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonunda 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmelerinde Ermeni milletvekili Garo Paylan, Türkiye’deki gayrimüslimlerin ruhban yetiştirme konusundaki sıkıntılarını da gündeme getirdi. Paylan Heybeliada'daki Ruhban Okulu’nun halen kapalı olduğunu vurguladı.

“Agos” gazetesini bildirdiğine göre 'Müftü nikahı' tartışmasına da değinen Garo Paylan şunları söyledi:

“Burada bir haksızlık var. Ben hakkımı helal etmiyorum mesela. Ya, 80 bin imama aşağı yukarı maaş veren bir devlet. Biz istemiyoruz, bakın, ayrı bir şey. Ya, 200 tane de papaz var. Niye bununla ilgili tedbir almakla ilgili bir düşüncesi olamaz. Bilmem kaç tane haham var, niye bununla ilgili düşüncesi oluşamaz? Ya, daha yeni bir düzenleme yaptınız. Müftülere nikâh yetkisi verdiniz, değil mi? O yetkiyi Batı demokrasilerinde olduğu gibi papazlara da vermeniz gerekmez miydi, hahamlara da vermeniz gerekmez miydi? Ama niye veremiyorsunuz biliyor musunuz? Çünkü, Lozan’da tanımlanan azınlıkların ve diğer dinî toplulukların hükmi statülerini tanımadınız bugüne kadar. Doksan beş yıl geçti, Lozan’ın emrettiği statüler, bugüne kadar ne Patrikhaneyle ilgili ne hahambaşılıklarıyla ilgili tanımlanmadı ve onlar gri alanda, statüsüz olarak varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Ruhban okullarını açmadınız. Niye diğer dinî topluluklar da Hristiyanlar da Museviler de kendi cemaatlerini dindar bir toplum olarak yetiştirme hakkına sahip olmasınlar. Ruhban okulunu açmazsanız nasıl din insanlarını yetiştirecekler, nasıl din insanlarını yetiştirecekler, nasıl kendi topluluklarını din anlamında eğitecekler, tedbirlerini alacaklar, nasıl mali tedbirlerini alacaklar? Bunlarla ilgili hiçbir düzenleme yok.”
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+