​Venezia Eventi: Ermeniler hep de çağın ilerisindeymiş - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

03 Kasım 2017  

​Venezia Eventi: Ermeniler hep de çağın ilerisindeymiş

​Venezia Eventi: Ermeniler hep de çağın ilerisindeymiş ​Venezia Eventi: Ermeniler hep de çağın ilerisindeymiş
İtalyan ''Venezia Eventi'' gazetesi Ermenistan ile Ermenileri ve Ermeni-İtalyan yüzyıllık ilişkilerini konu alan bir yazı yayınladı.

Yazıda , 1717 yılında birkaç Ermeni rahipin, Türklerden kaçıp Venedik'e ulaştığını ve orada onlara St. Ghazar adasının hediye edildiği, Venedik'te bulunan St. Ghazar adasının ise Ermeni kültürünün en önemli merkezlerinden biri oluduğu , St. Ghazar manastırında 170 bin eski kitap ve 4500 el yazması bulunduğu denilir. Yazar Ermeni kütürel mirasın yüzde 60'ın Soykırım ve sonraki yıllarda yok edildiği vurguladı.

Ermeni-İtatlayn bağlarının uzun tarihi olduğu Venediklilerin bugüne kadar kayısıya ''armelin''dedikleri, Marco Polo'nun ise Ermenistan'ın Artaşat kentinde ağıralandığına dikkat çekiliyor.

Ermenistan'a yaptığı seyahatinden izlenmilerini paylaşan yazar Ararat eteklerinde gördüğü mükemel manastırlar , UNESCO tarafından korunan arkeolojik anıtlar ve görkemli kanyonlarından etkilendiğini belirtiyor

Ermenilerin 301 yılında Hristiyanlığı kabul ettiklerini hatırlatılan yazıda '' Onlar hep de çağın ilerisindeymiş'' ifadesini kullandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+