New York Metropolitan Müzesinde Ermeni Kültürel ve Tarihi mirası sergilenecek - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

04 Kasım 2017  

New York Metropolitan Müzesinde Ermeni Kültürel ve Tarihi mirası sergilenecek

New York Metropolitan Müzesinde Ermeni Kültürel ve Tarihi mirası sergilenecek New York Metropolitan Müzesinde Ermeni Kültürel ve Tarihi mirası sergilenecek
New York'taki "Metropolitan" Müzesinde Ermenistan'ın 4-17. asır kültürel ve tarihi mirasını tanıtan olağanüstü bir sergi düzenlenecek.

2018 yılında Ermenistan Cumhuriyeti bağımsızlık günü olan 21 Eylül'de açılacak olan sergide, genelde Kutsal Makam Ejmiadzin Müzesinde, Eski El Yazıları Müzesi Matenadaran'da ve Tarih Müzesinde sergilenen eserler yer alacak. Ayrıca Küdüs Surb Hakobyants Kilisesi, Kilikya Kutsal Makamı Katolikosluğu ile Mekhitarist Birliğinde saklanan Orta Çağ Ermeni Kültürünün bazı mücevherleri de, Gülbenkyan Vakfı ile bazı diğer kurumlar tarafından sergiye verilecek.

Metropolitan Müzesinin, Orta Çağ Sanat ve Kiliseler Müdürlüğü Bizans Şubesi koordinatörü, Ermeni el yazmaları uzmanı Helen Evans'a göre sergide, Ermeniler tarafından Hristiyanlığın kabulünü, Mesrop Mashtots tarafından Ermeni harflerin keşfini, Kilikya Ermeni Krallığı tarihini anlatan eserler, farklı asırlara ait el yazmaları ve matbaa ürünlerine yer verilecek.

Bu sergiyle, dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Ermenilerin kültürel ve tarihi mirasını dünyaya tanıtmak, sevdirmek istediklerini dile getiren Evans, bu etkinliğin düzenleme çalışmalarına katıldığından büyük gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

New York "Metropolitan" Müzesininde 21 Eylül 2018'de başlayacak olan Ermenistan konulu sergi, 13 Ocak 2019 tarihine kadar devam edecek. Serginin hazırlık çalışmaları, Ermenistan Kültür Bakanlığının yönetiminde devam ediyor.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+