Ukrayna`da Ermeni Soykırımı`nın tanınmasının taraftarlarının sayısı gittikçe artıyor - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

07 Kasım 2017  

Ukrayna`da Ermeni Soykırımı`nın tanınmasının taraftarlarının sayısı gittikçe artıyor

Ukrayna`da Ermeni Soykırımı`nın tanınmasının taraftarlarının sayısı gittikçe artıyor Ukrayna`da Ermeni Soykırımı`nın tanınmasının taraftarlarının sayısı gittikçe artıyor
Ukrayna'lı araştırmacı, tarihçi Maksim Tsarenko, Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere uygulanan Soykırımın tanınmasının, Ukraya Ermeni toplumu için önemli olduğunu ifade etti.

Konuya değinen AnalitikaUA.net, "Ermeni Soykırımı'nın tanınma konusu, kendi mantıklı çözümünü bulacak. Parlamenterler arasında bu adımın taraftarların sayısının gittikçe artması, yerel özyönetim makamlarının, tanımayı destekleyen sayısız çağrıları, ayrıca basında konuya büyük yer verilmesi, bunun bir ispatidir" diye yazdı.

Tsarenko'ya göre bu gelişmelerde, Ukrayna Ermenileri Birliği'nin yürüttüğü çalışmaların büyük rolü var.

9 Aralık tarihinin,11 Eylül 2015'te BM Genel Kurulu tarafından Soykırım kurbanlarının anma ve soykırımların önleme günü olarak kabul ettiğini hatırlatan uzman, 2016'da da Kiev'de, Ermenistan ve Ukrayna'nın masum kurbanlarının anısına ithaf olunan khaçkar -anıtın açılışı yapıldığını sözlerine ekledi.

Ukrayna'nın farklı bölgelerinde zaman -zaman Ermeni Soykırmı anma etkinlikleri yapılıyor. Ukrayna Ermenileri Birliği Başkanı Vilen Şatvoryan'ın inisiyatifi ile iki yıl içerisinde ülkenin farklı illerinde 10'dan fazla khaçkar yerleştirildi. Yakında farklı şehirlerde 10 khaçkarın daha açılışı yapılacak.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+