​Van’daki tarihi St. Tomas Ermeni kilisesi ahır olarak kullanılıyor - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

08 Kasım 2017  

​Van’daki tarihi St. Tomas Ermeni kilisesi ahır olarak kullanılıyor

​Van’daki tarihi St. Tomas Ermeni kilisesi ahır olarak kullanılıyor ​Van’daki tarihi St. Tomas Ermeni kilisesi ahır olarak kullanılıyor
Van’ın Gevaş ilçesinde Altınsaç köyünde bulanan St. Thomas Kilisesi tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Van Gölü’ne 400 metre yükseklikte bulunan kilise, bugünlerde hayvanların barındığı bir ahır olarak kullanılıyor.

11’inci yüzyılda St. Thomas’ın kutsal eşyalarının korunması amacıyla başrahip Kirakos tarafından yaptırılan kilise, 16’ncı yüzyılın sonlarında ise yeniden restore edilerek manastır olarak kullanılmaya başlandı.

Kilise 17’nci yüzyılın ortalarında tamamen yağmalandı.

Son yüzyılda da tüm duvarları yıkılan ve define avcıları tarafından derin çukurların kazıldığı kilise, şimdi de hayvanların barınağı olarak kullanılıyor.

Gazetekarıncaʹdan araştırmacı yazar İkram İşler, kilesinin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek “Burada bir zamanlar inanç vardı. Hz. İsa’nın havarileri vardı. Yankılanan şarkılar, ilahiler vardı ama gün geldi bu kiliseler ahır olarak kullanılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

Kültür Bakanlığı buranın tanıtımını yaptığını ve buraya turistlerin gelmesini istediğini belirten İşler tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Peki turist geldiği zaman orada ne görecek? İnternet sitelerine atılan fotoğraflara baktığımız zaman kilise göz kamaştırıyor. Ama turist kilisenin içerisine girdiğinde bir ahırla karşılaşacak. O turistler buraya geldiklerinde hayal kırıklığına uğrayacaklar; çünkü kiliseler tarihi eser olarak değil, çok farklı şeyler için kullanılıyor. Kültür Müdürlüğü kısa bir süre önce kiliseye bir yol yaptı; ama araba çıkmıyor. Kilisenin yolu çamurdan geçilmiyor.

Haberin Diğer Resimleri ​Van’daki tarihi St. Tomas Ermeni kilisesi ahır olarak kullanılıyor

1 2Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+