​Nalbandyan: İsrail’in Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımasını bekliyoruz - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

10 Kasım 2017  

​Nalbandyan: İsrail’in Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımasını bekliyoruz

​Nalbandyan: İsrail’in Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımasını bekliyoruz ​Nalbandyan: İsrail’in Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımasını bekliyoruz
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan resmi ziyaret için bulunduğu İsrail’de yerli "i24 news" TV kanalına özel bir röportaj verdi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun daveti üzerine İsrail’e geldiğini söyleyen Nalbandyan, ziyaretin kısa ama yoğun olduğunu vurguladı. Ermeni Bakan, ziyaret çerçevesinde Başbakan Netanyahu, Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Kudüs konulardan sorumlu Bakan Ze'ev Elkin, Parlamento (Knesset) Başkanı Yuli Edelstein ve Knesset Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Ermenistan-İsrail Parlamentolararası dostluk grubu başkanı Tali Ploskov ile görüştü.

Yad Vashem’i (Holokost anıtı) ziyaret eden Nalbandyan şunları kaydetti: “Kudüs’ta Yad Vashem, Yerevan’da ise Tsitsernakaberd, Soykırım’a maruz kalan Ermeni ve Yahudi halkları başta olmak üzere herkesi yeni soykırımlarla, insanlığa karşı suçlarla mücadele etmek için çabalarımızı birleştirmeye çağrıyor.”

Gazetecinin “İsrail’den Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına ilişkin ne beklentileriniz var? Bu konu İsrail’de yaptığınız görüşmelerde gündeme getirildi mi?” sorusuna yanıt veren Nalbandyan, konunun Ermenistan-İsrail diyalogunun parçası olduğunu ve kalamaya devam edeceğini vurguladı.

İki halkın soykırım dehşeti yaşadığını hatırlatan Ermeni Bakan şöyle devam etti: “Çok sayıda bilim adamı, siyaset bilimciye göre Ermeni Soykırımı’nın kınanmış olsaydı belki de Shoa (Holokost) ve diğer Soykırımların önlenmesi mümkün olabilirdi. Bundan dolayı İsrail’in Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımasını bekliyoruz.”

İster Parlamento’da, ister toplumda soykırımın tanımasına yana olan ve İsrail kamuyonu oluşturan kişilerin sayısı gittikçe arttığına dikkat çeken Nalbandyan görüştüğü İsrail Parlamento Başkanı’nın Knesset tarafından Ermeni Soykırımı’nın tanınması önemi konusunda net bir tutum benimsediğini bildirdi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+