​İsrail, Azerbaycan`ın talebiyle Ermeni mevzilerinde İHA testi yapan şirkete dava açtı - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

14 Kasım 2017  

​İsrail, Azerbaycan`ın talebiyle Ermeni mevzilerinde İHA testi yapan şirkete dava açtı

​İsrail, Azerbaycan`ın talebiyle Ermeni mevzilerinde İHA testi yapan şirkete dava açtı ​İsrail, Azerbaycan`ın talebiyle Ermeni mevzilerinde İHA testi yapan şirkete dava açtı
İsrail, 2017 yaz aylarında Azerbaycan'ın talebiyle Ermeni mevzileri üzerinde İHA testleri gerçekleştiren "Aeronautics Defense Systems" şirketine karşı dava açtı. "The Time of İsrael" haber sitesine göre dava, İsrail Emniyeti Uluslararası Suçların Soruşturma Şubesi tarafından yürütülecek.

Şirketin, İHA testi yapılmasını talep eden "büyük siparişçinin" kim olduğunu açıklanmadığına rağmen, talebin Azerbaycan'dan geldiğinin bilindiğini yazan kaynak, "Silah satışını yasaklama kararı, Azerbaycan'ın isteğiyle şirket tarafından Dağlık Karabağ'daki Ermeni mevzilerinde "Orbiter 1K" model İHA'ların test uçuşlarından sonra verildi. General Armen Gözalyan'a göre, 7 Temmuz'da yapılan test uçuşları neticesinde iki Ermeni asker yaralanmıştı" ifadelerine yer verdi.

"Aeronautics" tarafından yapılan açıklamada, şirketin, bir "büyük siparişçi" ile 20 milyon dolarlık bir anlaşma elde ettiği ve konunun kesinleştirilmesi için şuanda Savunma Bakanlığı ile çalışmalar yaptıkları belirtilmişti. Savunma Bakanlığı ile yapılan müzakerelerde, sözkonusu İHA'ların diğer yabancı müşterilere değil, sadece "büyük siparişçi"ye satılması sözkonusu olduğu öğrenildi.

2016'da patlak veren Nisan savaşında Azerbaycan, İsrail'den satın aldığı kamikadze dronları kullanmıştı. Aynı dönemde Ermeni gönüllü askerlerinin bulunduğu otobüsün, bu dronlar tarafından ateşe tutulması sonucunda 7 kişi hayatını kaybetmişti. Ermenistan, Azerbaycan'ı silahlandırdığı için İsrail'e şikayetlerini bildirmişti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+