Ermeni mezarlığı üzerine yapılan tuvalete tepki; kayyumdan “yıktırmam” yanıtı - Gündem
24 Eylül 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

19 Kasım 2017  

Ermeni mezarlığı üzerine yapılan tuvalete tepki; kayyumdan “yıktırmam” yanıtı

Ermeni mezarlığı üzerine yapılan tuvalete tepki; kayyumdan “yıktırmam” yanıtı Ermeni mezarlığı üzerine yapılan tuvalete tepki; kayyumdan “yıktırmam” yanıtı
HDP’li Garo Paylan’ın, Van’ın Edremit ilçesinde Ermeni mezarlığının üstüne tuvalet inşa edilmesine ilişkin sorusunu yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, söz konusu yapıların 60 gün içerisinde kaldırılacağını söyledi. Edremit Belediyesi kayyumu Atıf Çiçekli ise “Herhangi bir bina veya yapı yapmadık ve yıkmayacağız. Burada bir Ermeni mezarlığı da yok” dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, dün (17 Kasım) bakanlığın 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Agos Gazetesi’nin haberine göre, HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, Van’ın Edremit ilçesinde Ermeni mezarlığının üstüne tuvalet inşa edildiğini belirterek Kurtulmuş’a şunları söyledi:

(…) Benim atalarım, Ermenilerin de mezarlığı orada yakın zamana kadar, 1940’lara, 1950’lere kadar mezar taşları da varmış. “Oradan insan kemikleri çıkıyor, hemen üstüne bir mescit, bir kafeterya, bir tane de tuvalet yaptılar” diye bir şey söylediler, inanamadım. Hemen gittim, gözlerimle müşahede ettim. Gerçekten elinle kazdığında insan kemiklerine ulaştığın -o kemikleri de belgeledim- yerin üzerinde bir mescit, bir kafeterya, bir tuvalet yapılmış Sayın Bakanım. Hemen yanında Urartu höyüğü, hemen yanında kilise kalıntıları, Arshile Gorky’nin köyü, bütün bunların üzerine gerçekten mezbelelik yapılar yapılmış. İnsana saygı, ölüye saygı, atamıza saygı, kültüre saygı, tarihe saygı… Neresinden tutalım bunun?

Kurtulmuş: “60 gün içerisinde kaldıracağız”

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Paylan’ın sorusunu şöyle cevapladı:

Edremit’teki kazılarla ilgili, Koruma Kurulumuz tarafından, alanda mevcut bulunan yapıların işleme uygun olmadığına, izinsiz uygulamaların kültür varlığı tabakasına zarar vermeden ilgili müze müdürlüğü denetiminde 60 gün içerisinde kaldırılmasına karar verilmiştir. Yani ‘Tuvalet yapıldı’ dediğiniz yerle ilgili, yapılan yapıların kaldırılmasıyla ilgili Koruma Kurulu kararı var. Bu konunun takipçisi olacağız.

Kayyum: “Burada bir Ermeni Mezarlığı da yok”

Edremit Belediyesi kayyumu Atıf Çiçekli, Numan Kurtulmuş’un açıklamalarının ardından konuya ilişkin Facebook hesabından paylaşımda bulundu.

Kurtulmuş’un açıklamasının çarpıtıldığını savunan Çiçekli’nin paylaşımı şöyle:

Değerli Hemşerilerim; yaz aylarında Edremit halk plajını hep beraber açtık. Buradaki binaların 1967 yılında yapıldığını, harabe halde olduğunu, buraları temizleyip hizmete açtığımızı daha öncesinde paylaşmıştım. Bu hizmeti karalamak için her türlü çaba içine girdiklerini de hatırlarsınız. Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanımızın buradaki asfaltın bir kısmının kaldırılması ile ilgili açıklamasını çarpıtıyorlar. Birinci ağızdan söylüyorum basit bir asfaltın parke taşı ile değişimi(100 m2) mevzusunu kendi yalanlarına alet etmeye çalışıyorlar. Herhangi bir bina veya yapı yapmadık ve YIKMAYACAĞIZ. Burada bir ermeni mezarlığı da YOK! Tüm gayretimizle Vana ve Edremit’e hizmet etmeye devam edeceğiz, Ermeni asıllı Milletvekili Garo Paylan ve bu konuyu takip eden herkese buradan ifade ediyorum; bu doğa harikası yeri daha da güzelleştireceğiz, bu memlekette yaşayan herkesi oraya götürecek ve burayı insanımızın hizmetine kazandıracağız. Seneye tekneler, jetskiler, yelkenler ve tüm modern imkanlarla kalitesini artırarak insanımıza hizmete devam edecek inşallah. Kalın selametle.Bu haber se.....g kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+