​Hürriyet. “Bugün Türkiye’de sadece 16 Ermeni okulu ve 3 bin öğrenci bulunuyor” - Gündem
21 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

20 Kasım 2017  

​Hürriyet. “Bugün Türkiye’de sadece 16 Ermeni okulu ve 3 bin öğrenci bulunuyor”

​Hürriyet. “Bugün Türkiye’de sadece 16 Ermeni okulu ve 3 bin öğrenci bulunuyor” ​Hürriyet. “Bugün Türkiye’de sadece 16 Ermeni okulu ve 3 bin öğrenci bulunuyor”
Türkiye’de sayıları 1920’lerde 138 olan azınlık okullarından geriye kalan 24’ü ‘hayatta kalma’ mücadelesi veriyor.

“Hürriyet” gazetesinde yayınlanan, ülkedeki azınlık okularının durumun değerlendiren yazıda yeni eğitim yılında, giderek azalan sayılarıyla kültürlerini yaşatmaya devam eden kurumların temsilcileri, bazı okulların kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Taleplerinin başında; bağışlarla ayakta kalmakta zorlandıkları için daha fazla kaynak ayrılması ve kâr amacı gütmeyen kurumlar oldukları hatırlanarak ona göre statü verilmesi geliyor.

Türkiye’deki Ermeni okul sayısının bugün 16 olduğunu belirten Dadyan Ermeni Okulu eski kurucu temsilcisi Arsen Arşık “Bugün Türkiye’de ortalama 60 bin Ermeni nüfus var. 1950’nin sonuna doğru 25 okulda 9 bin öğrenci vardı. Bugün ise 16 okulda 3 bin öğrenci bulunuyor” diye anlattı.

Arsen Arşık, Türkiye’de eğitim sistemi değiştiğinin Ermeni okullarını da etkilediğini dile getirip “Veliler, lise ve üniversite sınavlarının merkezi yapılması nedeniyle Ermenice verme hakkımız olan fizik, matematik gibi derslerin de Türkçe olmasını istiyor. Kolejlere giden 2 bin civarında öğrenci olduğunu düşünüyoruz. Devletten özel okul teşviki alıyoruz ama çok az kişi faydalanıyor. Velilerden bağış alınıyor, onlar sayesinde giderleri karşılamaya çalışıyoruz.” söyledi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+