Bared Maronian, Women of 1915 belgeselinde Ermeni Soykırımı`ndan kurtaran ve kurtarılan kadınları - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Արփող

Gündem :

21 Kasım 2017  

Bared Maronian, Women of 1915 belgeselinde Ermeni Soykırımı`ndan kurtaran ve kurtarılan kadınları

Bared Maronian, Women of 1915 belgeselinde Ermeni Soykırımı`ndan kurtaran ve kurtarılan kadınları Bared Maronian, Women of 1915 belgeselinde Ermeni Soykırımı`ndan kurtaran ve kurtarılan kadınları anlattı
Daha önce "Orphans of the Genocide" filmnde Ermeni Soykırımı sonucunda yetim kalan çocukların hikâyesini anlatan Bared Maronian, bu sefer "‘Women of 1915" (1915’in Kadınları) belgeseliyle Ermeni kadınların Soykırım sırasında yaşadıklarına değindi. ABD’de yaşayan Lübnan doğumlu Maronian, belgeseli ile ilgili "Agos"a konuştu.

1915’in Kadınları belgeselinde, aslında var olmayan "cinskırım" kelimesinin kullanılıyor, ve Ermeni Soykırımı’nda kadınların yaşadıklarını göz önünde bulundurulduğunda bu kelimenin ciddiye alınması gerektiği anlaşııılıyor. Belgeselde, osmanlı askerlerin, Ermeni erkekleri öldürdükleri veya iş kamplalarına gönderdikleri, Ermeni kadınların ise köleleştirildikleri, haremlere gönderilerek cariye oldukları, köle olarak satıldıkları ve kendi istekleri dışında Türk, Kürt ve Arap ailelere entegre oldukları anlatılıyor.

Film, hem Ermeni Soykırmında kadınların yaşadığı kabusları, hem de o kadınların kurtuluş hikâyelerini ve direnişlerini anlatıyor. "1915’in Kadınlar" filminde bir başka fenomen kadın figürü de, kendi hayatlarını hiçe sayarak Osmanlı İmparatorluğu'na gelen ve binlerce kadın ve çocuğun hayatını kurtaran Amerika'lı, Avrupa'lı ve İskandinavya'lı kadınlardır.

Soykırımdan kurtulan Aurora Mardiganian’ın tanıklıklarına da yer verilen belgesel hakkında Maronian, şöyle konuşuyor: "Soykırımın başlangıcında, Ermeni kadınlar vahşice kurban edildiler. Tecavüzler soykırım sırasında sıklıkla vuku buluyordu. Ayrıca aile üyelerinin katledilmesine tanıklık etmeye katlanmak zorundalardı. Dövüldüler, köleleştirildiler, cinsel saldırılara maruz kaldılar ve taciz edildiler.

Nihayetinde, bu akılalmaz ve merhametsiz zorlukları aşıp kurtuldular. Bazıları, Türkler, Kürtler ve Araplar tarafından ihtidaya zorlanırken, bir kısmı dirençle savaşarak bu korkunç soykırımdan sağ çıktılar. Bu sebeple, Ermeni kadınlar soykırım boyunca tabii ki kurbandılar. Fakat bir şekilde metanetle kurtuldular ve bildiğimiz gibi, soykırım sonrası Ermeni diasporasınının ayağa kalkmasına yardım ettiler. 1915’in Kadınları’nda, biz bu mağduriyete dokunuyoruz, ancak esas olarak kurtulmanın övgüsüne odaklanıyoruz."Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+