​Mogerini: Ermenisan-AB anlaşması ikili işbirliğini derinleştirecek - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Արփող

Gündem :

28 Kasım 2017  

​Mogerini: Ermenisan-AB anlaşması ikili işbirliğini derinleştirecek

​Mogerini: Ermenisan-AB anlaşması ikili işbirliğini derinleştirecek ​Mogerini: Ermenisan-AB anlaşması ikili işbirliğini derinleştirecek
Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, 24 Kasım’da Brüksel’de düzenlenen Doğu Ortaklığı zirvesinde Ermenisan-AB arasında Kapsamlı ve Genişletilmiş Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasının ardından açıklamalarda bulundu.

“Ermenistan ve AB’nin imzaladığı anlaşma, ortak siyasi ve ekonomi çıkarlarımız açısından ilişkilerimizin çerçevesini geliştirir” ifadelerini kullanan Mogerini, anlaşmanın Ermenistan ve AB vatandaşlarına somut faydalar sağlayacağını ve başta enerji, ulaştırma, çevre alanları olmak üzere farklı alanlarda ikili işbirliğini derinleştireceğini vurguladı.

Anlaşmanın iş ortamı ve yatırım olanaklarının iyileştirilmesinde katkı sağlayacağını dile getiren Mogherini ʺAnlaşma, temel prensiplerimiz olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayanıyor. Bu anlamda Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesi bir ülke ile anlaşmanın imzalanması bir ilk yaşanıyorʺ diye bildirdi.

Anlaşmanın tamamen hayata geçirilmesini önemseyen Mogerini, tarafların anlaşmanın gerçekleştirilmesi ve sürecin gözlemlenmesi yönünde birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Dağlık Karabağ sorununa değinen AB yetkilisi ʺ AB, ihtilafı uluslarararsı hukuk ile normlara dayalı siyasi yöntemlerle çözmek gerektiğini savunuyor. Bu bağlamda başta Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanları olmak üzere arabulucuk çabaları destekliyorʺ ifadelerinin altını çizdi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+