Dersimli 9 muhtar Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret etmişti - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

28 Kasım 2017  

Dersimli 9 muhtar Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret etmişti

Dersimli 9 muhtar Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret etmişti Dersimli 9 muhtar Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret etmişti
Türkiye Dersim (Tunceli) ilinden 9 muhtar 24 Mart tarihinde Tsitsernakabert’teki Ermeni Soykırımı kurbanlarının anıtını ziyaret ettiler. “Panarmenian.net” haber sitesi, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Başkanı Ahmet Balkıs ile Dersim Ermenileri ve Alevileri Dostluk Derneği (DERADOST) yöneticisi Serkan Sarıateşin başkanlığında muhtarların Ana Taht Kutsal Etchmiadzin, Hor Virap, Ermenistan tarih müzesi ile Matenadaran’ı ziyaret ettiklerini bildiriyor.

Sarıateş gazetecilere konuşurken “Türkiye Soykırımı tanıyamalı. Soykırımı tanımayan ülkeler de böyle yapmalı.”

Kaydedelim ki çoğu Alevi olan Dersim nüfusunun bir kısmı Ermeni kökenlidir. Tarihi Tsopk eyaletinin parçası olan Dersim Van gölünden kuzey batısında bulunuyor.

20. yüzyılın başında Dersim’in nüfusunun çoğu Ermeniydi, yer isimleri de Ermeniceydi. Türk hükümetinin çabalarıyla Dersim’deki bütün Ermeni kiliseleri yıkıldı, yok edildi. Soykırım yıllarında dersimliler yaklaşık 40 bin Ermeniyi barındırdı. Onlardan çoğu Alevli oldu.

1915 yılı öncesinde Dersimde 45 Ermeni kilisesi ve 5 manastır vardı. Geçtiğimiz 2 yılda Dersimlilerin Ermeni köklerine dönüşü başladı. Bugün Dersim’de yerli Ermeniler’in Hemşeri derneği de var.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+