​Fransa Ermeni toplumunun tarihi dijitalleştiriliyor - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Արփող

Gündem :

30 Kasım 2017  

​Fransa Ermeni toplumunun tarihi dijitalleştiriliyor

​Fransa Ermeni toplumunun tarihi dijitalleştiriliyor ​Fransa Ermeni toplumunun tarihi dijitalleştiriliyor
Fransa Marseille şehrinin Ermeni hafıza ve arçiv derneği (ARAM/ l’Association pour la Recherche et l’Archivage de la Mémoire Arménienne) Fransa Ermeni toplumu tarihi ile ilgili belgeler, fotoğraflar, mektuplar CD'ler arşivlenip dijitalleştiriyor.

ARAM merkezinin koordinatörü professor Astrid Artin-Lusikian her türlü belgenin kendileri için önem taşıdığını bildirerek “İster iş anlaşması, ister etkinlik veya bale bileti olsun, hepsi önemli. Bütün bu evraklar arşivin en ilginç çekici parçasıdır. Bizde 1930’ların fotoğrafları var. Bize kitaplar getiriyorlar, bazen de okuması mümkün olmayan kitaplar da alıyoruz. Bize güvendikleri için çok teşekkür ediyoruz. Bize güvenenler, teslim ettikleri belgeleri dijitalleşip yayınlanacakları biliyorlar.”

Hatırlanacağı üzere, Ermeniler Fransa’ya daha 6. yüzyılda yerleşti. Kilikya Ermeni krallığının düşüşünün ardında Fransa’daki Ermenilerin sayısı arttı. 15-16. Yüzyıllar arasında Marseille, Paris’te ve bir kaç kentte küçük Ermeni cemaatleri kuruldu. Ermeni Soykırımı’ndan sonra kurtulanların bir kısmı Fransa’ya yerleşti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+