Ermeni ustaların yanında kadayıf yapımını ve işin inceliklerini öğrendi. - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Արփող

Gündem :

03 Aralık 2017  

Ermeni ustaların yanında kadayıf yapımını ve işin inceliklerini öğrendi.

Ermeni ustaların yanında kadayıf yapımını ve işin inceliklerini öğrendi. Ermeni ustaların yanında kadayıf yapımını ve işin inceliklerini öğrendi.
Diyarbakır’ın meşhur künefe ve kadayıfının ustası Bükinler’in hikayesi 1900’lü yıllara dayanıyor. 40 yıl önce İzmir’e gelen aile, vatandaşlara kaliteli ve sağlıklı tatlı yedirmek için kolları sıvamışYıllarını tatlıya vermiş bir aile. Diyarbakır'da künefe ve meşhur Diyarbakır burma kadayıfının ustası olmuş Yusuf Ziya ve oğlu Mehmet Usta.

1900'lü yılların başında başlayan bu serüvende Bingöl'den Diyarbakır'a gelen Bükin ailesi burada Ermeni ustaların yanında kadayıf yapımını ve işin inceliklerini öğrendi.

BURADA TATLICI YOKTU

dönemlerde kilo ile değil tepsi ile satışların olduğunu belirten üçüncü kuşak temsilcisi İlhami Bükin, "Bu iş babadan oğula geçerek bu günlere geldi.
1978 yılına kadar Diyarbakır'da tatlıcılık yapan babam İzmir'e gelme kararı aldı. Güzelyalı'da bir dükkan açtık. Burada çok güzel karşılık bulduk. Bölge insanı bizi bağrına bastı. İşler açıldı. Bu hatta Çeşme'ye kadar tatlıcı yoktu. Tüm ihtiyacı biz karşılıyorduk" dedi.

SAĞLIK DÜŞMANLARI

Ardından Narlıdere'de de bir şube açtıklarını kaydeden İlhami Bükin "90'lı yıllarla birlikte sektörde önemli ve hızlı bir büyüme oldu. Buna kayıtsız kalamazdık. bir kaç yıl içerisinde müşterilerimizin de talepleri doğrultusunda 6 şubeye kadar çıktık" diye konuştu. Sektörde kendisine tatlıcı diyen bir çok kötü niyetli kişilerinde bulunduğunu ve insan sağlığıyla oynandığını kaydeden Bükin, "İşini iyi yapanları tenzih ediyorum. Ancak baklava tatlı gerçekten önemli bir konu. Mısır şurubu, glikoz derken bu güzel lezzeti bir sağlık düşmanına çeviriyorlar. Örnek vermek gerekirse biz gerçek şeker kullanıyoruz. Çünkü ürünlerimizi kendi çocuklarımıza dostlarımıza da yediriyoruz. Bu yüzden büyüme kararı aldık" diye konuştu.

2018'DE 15 ŞUBE

"Tatlı ile yoğrulmuş geçmişimizi görmezden gelemezdik" diyen İlhami Bükin, "Bu tecrübemizi ve lezzetimizi şimdi önce İzmir, sonra Ege ve Türkiye ile buluşturmak istiyoruz. 2018 yılı içerisinde Mehmet Usta Tatlıları'nı diğer adıyla MUT tatlılarını 15 şube hedefine ulaştıracağımızı umuyorum. Bunun için Franchise çalışmalarına başladık. Ülkemizin çalışmaya, üretmeye ve istihdama ihtiyacı var. Bunu için kolları sıvadık" açıklamasını yaptı.

GERÇEK BAKLAVA NASIL OLMALI?

Mehmet Usta Tatlıları Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Bükin, "Gerçek baklava, çıtırdama sesinden, renginin parlaklığından ve içerisindeki fıstığın dolgunluğundan anlaşılır. Kesinlikle boğazda ya da midede yanma hissi bırakmamalı ve burnunuza tereyağı kokusu gelmeli. Hijyen kurallarından uzak ortamlarda doğal malzeme kullanılmadan üretilen baklavalar çok sayıda sağlık problemine neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl yaklaşık yarım milyar kişi yiyeceklerden bulaşan hastalıklara yakalanıyor. Ucuz baklava alırken insanlar sağlıklarını nasıl tehlikeye attıklarını unutmamalı" dedi.Bu haber ye.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+