​Türkiye er ya da geç Osmanlı`da yaşananlarla ilgili gerçek değerlendirmeler yapmak zorunda kalacak - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

06 Aralık 2017  

​Türkiye er ya da geç Osmanlı`da yaşananlarla ilgili gerçek değerlendirmeler yapmak zorunda kalacak

​Türkiye er ya da geç Osmanlı`da yaşananlarla ilgili gerçek değerlendirmeler yapmak zorunda kalacak ​Türkiye er ya da geç Osmanlı`da yaşananlarla ilgili gerçek değerlendirmeler yapmak zorunda kalacak
Rusya merkezli “Regnum” haber ajansı, ünlü Rus siyaset bilimci, analist Stanislav Tarasov’un Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan ile ilgili açıklamasını değerlendiren yazısını yayınladı.

Tarasov “Edoğan neden yine Ermenistan’ı hatırladı” başlıklı yazıda Erdoğan’ın “Ermenistan Türkiye ile dostluk kanallarını kapalı tuttuğu için tüm enerji, ulaşım ve ticaret yollarının dışında kalmıştır” ifadesine dikkat çekti.

Erdoğan’ı Türkiye’de otoriter rejim kurmasıyla suçlayan Avrupa ve Türkiye arasındaki ilişkilerin zor dönem yaşadığına dikkat çeken Tarasov, Ankara’nın dış politikasındaki güven kaybıyla karşı karşıya kaldığını vurguladı. Tarasov, Türkiye’nin Güney Kafkasya’da önemli bir rol üstlenme şansını kaçırdığını, ancak aynı zamanda Batı ile Ortadoğu’daki siyasi sorunlardan dolayı 2009 Zürih protokolerini onaylayarak Ermenistan yönündeki politikasında dönüm noktasına varabileceğini düşündüğünü dedi. Ancak bunu gerçekleştirmek için Türkiye’nin, Azerbaycan’ın baskılarından kurtulması gerektiğini dile getiren Tarasov, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamanın Ermenistan’ın 2018 yılında 2009 Zürih protokollerini geçersiz ilan edeceği anlamı taşıdığını savundu.

Rus siyaset bilimcisine göre Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerinin normalleşmesi, sadece Güney Kafkasya’daki jeopolitik durumunun değişimi değil Ankara için Avrupa’ya bir yolun açılması anlamına geliyor.

Tarasov “Yerevan ulaşım ve iletişim (otomobil ve demiryolu) bölgesel projelere katılabilir. Ermenistan Türkiye üzerinden kara yoluyla Avrupa piyasasına girebilir” ifadelerini kullandı.

Tükiye’nin er ya da geç Osmanlı İmparatorluğu’nda 20. yüzyılın başında yaşananlara gerçek bir değerlendirme yapmak zorunda kalacağını vurgulayan Tarasov, şöyle devam etti “Ankara’nın ne zaman olgunlaşıp Yerevan ile devletlerarası diyaloga hazır olacağını beklemeliyiz.”
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+