​Trump, Kudüs`ü resmen İsrail`in başkenti olarak tanıdı - Gündem
19 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

07 Aralık 2017  

​Trump, Kudüs`ü resmen İsrail`in başkenti olarak tanıdı

​Trump, Kudüs`ü resmen İsrail`in başkenti olarak tanıdı ​Trump, Kudüs`ü resmen İsrail`in başkenti olarak tanıdı
ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'le ilgili kararını açıkladı. Trump, Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıdı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hazırlıkları için talimat vereceği belirtilmişti.

Bu adımı ‘gecikmiş bir karar’ olarak yorumlayan Trump “Bu adımımız Orta Doğu barış süreci konusundaki kararlılığımızdan geri bir adım değildir. Tanrı İsrail’i kutsasın, Tanrı Filistinlileri kutsasın.” Ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’a, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından” dolayı teşekkür etti.

ABD’nin kararını tarihi olarak nitelendiren Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini buraya taşıma hazırlığı yönündeki cesur ve adil kararından dolayı derin memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise yaptığı açıklamada, Kudüs’ün “Filistin’in sonsuza kadar başkenti” olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

Biz bu kararı reddediyoruz. Birçok ülke dost ülke liderleriyle bağlantı içinde olduk. Barışa ulaşmak, bağımsız bir Filistin için kendileriyle görüştük. Bu gelişme sonrasında doğru zamanda karşılık vereceğiz, müzakerelerle karşılık vereceğiz. Filistinlilerin bu konuda birlik olması önemli. Filistin’deki tüm grupların bir araya gelmesini istiyoruz. Kudüs barış kentidir, Filistin’in sonsuza kadar başkentidir. Hiçbir karar bunu değiştiremez. Dünyadaki tüm ülkeleri mücadele etmeye çağırıyorum.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+