Türkiye, tüm dünyada en çok gazetecinin hapiste bulunduğu ülke - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

13 Aralık 2017  

Türkiye, tüm dünyada en çok gazetecinin hapiste bulunduğu ülke

Türkiye, tüm dünyada en çok gazetecinin hapiste bulunduğu ülke Türkiye, tüm dünyada en çok gazetecinin hapiste bulunduğu ülke
Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından hazırlanan rapora göre, Aralık 2017 itibariyla tüm dünyada 262 tutuklu gazeteci bulunuyor.

Komitenin her yıl açıkladığı raporda, en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu 3 ülke, Türkiye, Çin ve Mısır'dır. Türkiye'deki tutuklu gazeteci sayısı 73'ken (geçen yıla göre 8 azalış kaydedildi), Çin'de 41, Mısır'da ise 21'dir.

Türkiye, üst üste ikinci yıl "en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülke" konumu vurgulanan raporda, "2016 yılında Türk basınına yönelik olarak başlayan baskı, Temmuz ayındaki darbe girişimi sonrası arttı. Yetkililer bazı gazetecileri, yalnızca bir mesajlaşma uygulaması olan Bylock kullandıkları ve Gülenci kurumlar arasında olduğu iddia edilen bankalarda hesapları olduğu için suçladı." Ifadelerine yer verildi.

Tüm dünyada tutuklu gazetecilerin yüzde 74'ünün "devlete karşı suçlardan", bazılarının da "geniş kapsamlı ve belirsiz terör yasaları" nedeniyle cezaevinde bulunuyor. Gazetecileri Koruma Komitesi, benzeri yasalarla, eleştirel gazeteciliğin bastırılmaya çalışıldığına dikkat çekti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+