​Azerbaycan, tehcir ettiği Ermeni aileye AİHM kararı gereği 35.000 euro tazminat ödeyecek - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

13 Aralık 2017  

​Azerbaycan, tehcir ettiği Ermeni aileye AİHM kararı gereği 35.000 euro tazminat ödeyecek

​Azerbaycan, tehcir ettiği Ermeni aileye AİHM kararı gereği 35.000 euro tazminat ödeyecek ​Azerbaycan, tehcir ettiği Ermeni aileye AİHM kararı gereği 35.000 euro tazminat ödeyecek
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Büyük Dairesi, "Azerbaycan'a karşı Sarkisyan" davası kapsamında tazminat talebine dair kararını açıkladı.

Dava, 1992 yılında Azerbaycan tarafından ele geçirilen Artsakh'ın (Karabağ) Şahumyan ilçesinin Gülistan köyünün eski sakini, Dağlık Karabağ çatışması sırasında yaşadığı topraklardan sürgün edilen Minas Sarkisyan tarafından 2006 yılında açılmıştı. 2009 tarihinde vefat eden Sarkisyan, dava dilekçesinde, kendi evinin yıkıldığını ve kendisinin de zorla tehcir edildiğini belirtmişti.

Davacı, Temmuz 1992 tarihinde Gülistan'dan zorla tehcir edildiği ve orada kalan mal-mülkünü tekrar ele geçirme imkansızlığı nedeniyle 374.814 euro tazminat talep etmişti. Sarkisyan, ayrıca kendi evine dönmek ve mal-mülküne tekrar sahip çıkmak için defalarca başvurduğunu, fakat bu teklifinin reddedildiğini bildirmişti.

Sarkisyan'ın vefatından sonra eşi ve çocukları, yasal halefleri olarak kabul edildi.

AİHM Büyük Dairesi, Minas Sarkisyan'ın çocukları olan Vladimir ve Tsovinar Sarkisyanlar'a, Azerbaycan tarafından 35.000 euro maddi ve manevi tazminat ödenmesi gerektiğine, ayrıca yargılama giderlerinin de Azerbaycan üzerine bırakılmasına karar verdi. Tazminatın, kararın kabul edilmesinden sonra 3 ay içerisinde ödenmesi gerektiği belirtildi.

Dava kapsamında AİHM, İnsan Haklaır Sözleşmesinin 1., 8. ve 13. Maddelerinin ihlal edildiğini kabul etti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+