İsrail muhalefetinden Ermeni Soykırımı önerisi - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

13 Aralık 2017  

İsrail muhalefetinden Ermeni Soykırımı önerisi

İsrail muhalefetinden Ermeni Soykırımı önerisi ​İsrail muhalefetinden Ermeni Soykırımı önerisi
Türkiye’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına ve İsrail’e yönelik sert eleştirilerine tepki gösteren, İsrail’deki muhalefet, harekete geçiyor. Yesh Atid lideri, eski Maliye Bakanı Yair Lapid, Türkiye’ye karşı adımlar atılmasını talep ederken İsrail parlamentosuna (Knesset) “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunacaklarını söyledi.

Times of İsrael’e göre, Yair Lapid, ikili siyasi ilişkileri onarmak amacıyla İsrail’in geçen yıl Türkiye ile yaptığı “uzlaşı” anlaşmasının “diplomatik hata” olduğunu öne sürdü. Lapid, “Tehdit edilmeyeceğiz. Ne Türkler, ne Filistinliler ne de Arap dünyasınca. Eğer birileri Başkan Trump’ın açıklamasını beğenmiyorsa bu onların sorunudur” ifadelerini kullandı.

Lapid, partisinin Knesset’e “Ermeni soykırımı”nın tanınması amacıyla bir tasarı sunacağını belirtti. Lapid, konuşması sırasında da İsrail’den Türkiye’ye gaz boruhattı döşenmesi fikrinin “gömülmesi” gerektiğini de savundu.

Bu çıkışı aktaran The Times of Israil ise, “Ermeni soykırımı tasarısına” ilgili “İsrail’in Türkiye’yi öfkelendirme kaygısı ile geleneksel olarak böyle bir adım atmaktan kaçındığını” anımsattı.Bu haber Bi.....n kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+