​Başbakan Karen Karapetyanʹın katılımıyla Ermenistanʹda “Meghri” serbest bölgesi açıldı - Gündem
19 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

15 Aralık 2017  

​Başbakan Karen Karapetyanʹın katılımıyla Ermenistanʹda “Meghri” serbest bölgesi açıldı

​Başbakan Karen Karapetyanʹın katılımıyla Ermenistanʹda “Meghri” serbest bölgesi açıldı ​Başbakan Karen Karapetyanʹın katılımıyla Ermenistanʹda “Meghri” serbest bölgesi açıldı
Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyanʹın da katılımı ile bügün 15 Aralıkʹta İran sınırında “Megri” serbest ekonomik bölgesinin faaliyetline start verildi. Açılış törenine Ermenistan Ekonomik Kalkınma ve Yatırım Bakanı Suren Karayan, İranʹın Ermenistan Büyükelçisi Seyed Kazem Sajadi, Syunik Valisi Vahe Hakobyan ve birçok iş adamı da katıdı.

Serbest bölgenin iki etepla inşa etmesini belirten Ermenistan Ekonomik Kalkınma ve Yatırım Bakanı Karayan “İlk aşamada asgari Serbest bölgesinin faaliyetlerini başlatmak ve orada çalışmak isteyen şirketlerin faaliyetlerini organize etmek için gerekli asgari altyapı ve ön koşullar oluşturulmuş. İkinci aşamada altyapının genişletilerek bölgenin faaliyetleri için gereken 70 hektarlık arazi alanı da ekleyerek karlı iş kurnak için gereken koşullar sağlamayı öngörülüyor.

Söz konusu 70 hektarlık alandan 50ʹyi bölgeyi kullananlara verilecek, 10ʹu lojistik depolama alanlar olacak kalan 10 hektar da ofis alanı olacak.

Önümüzdeki yıllarda 50-70 işletme şirketinin dahil edilmesi, 100-130 milyon dolar yatırım yapılması, 1500 yeni istihdam kurulacağı ve 250 milyon dolarlık ürün ve hizmetler ihraç edileceği bekleniyorʹʹ diye konuştu.

Bakan şu anda Meghri serbest bölgesinde faaliyetlerine başlamak isteyen şerketler olduğunu ve günlerimizde onlarla gereken anlaşmaların imzalanacağını da belirtti. Karayan ayrıca Ermenistanʹın yeni açılan Meghri ve İranʹın Aras serbest ekonomik bölgeleri arasında ikili işbirliği ve ticaret hacminin artırması açısından çok önemli olan İşbirliği Mutabakaının imzalandığını da ekledi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+