​Bakanlık Sözcüsü: Ermenistan -Türkiye ilişkileri konusunda Ermenistan`ın tutumu değişmedi - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

19 Aralık 2017  

​Bakanlık Sözcüsü: Ermenistan -Türkiye ilişkileri konusunda Ermenistan`ın tutumu değişmedi

​Bakanlık Sözcüsü: Ermenistan -Türkiye ilişkileri konusunda Ermenistan`ın tutumu değişmedi ​Bakanlık Sözcüsü: Ermenistan -Türkiye ilişkileri konusunda Ermenistan`ın tutumu değişmedi
Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Tigran Balayan, Ermenistan - Türkiye normalleştirme protokolleri konusunda Türkiye Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamaya değindi. Balayan, sözkonusu protokollerle ilgili Ermenistan'ın tutumunun değişmediğini vurgulayarak, "Ermenistan, Türk-Ermeni ilişkileri konusunda defalarda açıklamalarda bulundu. En son Ermenistan Dışişleri Bakanı, iki gün önce Atina'ta konuya değindi. Tutumumuzda herhangi bir değişiklik olmadı" ifadelerini kullandı.

13 Aralık'ta Atina'da yaptığı konuşmada ikili ilişkilere değinen Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın inisiyatifi ile iki ülke arasında bir normalleştirme sürecinin başlatıldığını ve bunun neticesi olarak Ekim 2009 tarihinde Zürih'te Türk-Ermeni protokollerinin imzalandığını hatırlatmıştı. Buna rağmen Türkiye tarafından ileri sürülen ve protokollerin lafzına ve ruhuna uymayan önkoşullar nedeniyle belgelerin şimdiye kadar onaylanmadığını vurgulayan bakan,

"Bu belgeler sonsuza dek rehin kalamaz, bu nedenle Eylül 2017'de BM Genel Kurulunda konuşan Ermenistan Cumhurbaşkanı, protokollerin hayata geçirilmesi yönünde hiçbir olumlu ilerleme olmadığından dolayı Ermenista'nın, bu protokolleri yok hükmünde sayacağını ve 2018 ilkbaharını protokolsuz karşılayacağımızı açıkladı" şeklinde konuşmuştu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarına cevap olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yayınlayarak, protokollerin onaylanmasında yaşanan gecikmenin sorumluluğunun Türk tarafına ait olmadığını öne sürdü.

Ermenistan'ın iptal kararına rağmen Türkiye'nin protokollerin asli hükümlerine bağlılığını muhafaza ettiğini ileri süren açıklamada, "Protokoller halen TBMM Dışişleri Komisyonunun gündeminde olup onaylanmaları için Güney Kafkasya'da uygun siyasi atmosferin ve barış ortamının oluşması elzemdir." denildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ermenistan - Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesi, bir kez daha asılsız olarak Dağlık Karabağ sorununun çözülmesiyle koşullandırıldı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+