​Ateşyan: Devlet beni Ermenileri patrik vekili olarak tanıyor - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

25 Aralık 2017  

​Ateşyan: Devlet beni Ermenileri patrik vekili olarak tanıyor

​Ateşyan: Devlet beni Ermenileri patrik vekili olarak tanıyor ​Ateşyan: Devlet beni Ermenileri patrik vekili olarak tanıyor
Başepiskopos Aram Ateşyan Ermenistan’da bir basın toplantısı düzenleyerek Patrik seçiminde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. “Agos” gazetesinde yer alan habere göre Ateşyan, basın toplantısında, patrik seçim süreciyle ilgili devlete itaat çağrısı yaptı ve Türkiye devletinin kendisini İstanbul Ermenileri patrik vekili olarak tanıdığını söyledi.

Ermenistan basınının sorularını yanıtlayan Ateşyan, Patrik seçiminin sadece devletin izniyle gerçekleşebileceğini, Ankara’dan ise bu yönde bir izin çıkmadığını söyledi.

Ateşyan şöyle konuştu: “Devlete itaat etmelisiniz. Devletin izni olmadan patrik seçemezsiniz. Kilise mensupları kendi başlarına bu kararı alamazlar. Vali beni çağırarak sürecin öncesindeki duruma dönmemizi, benim vekil kalmam gerektiğini söyledi.”

Ateşyan ayrıca son sekiz yıl boyunca İstanbul Ermenileri için çalıştığını, pek çok başarılar elde ettiğini ama bunların kimse tarafından görülmediğini, sadece Türkiye’de iktidarla olan iyi ilişkilerinden ötürü eleştirildiğini belirtti. Ateşyan “Benim için Erdoğan’ın kardeşidir dediler. Eğer Cumhurbaşkanı ile iyi ilişkilere sahipsem bu benim cemaatimin çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

Ateşyan, Ruhani Genel Meclisi’nin Patrik Mutafyan’ı emekli etme hakkı olmadığını da öne sürdü. 2016 Ekim ayında toplanan Ruhaniler Genel Meclisi 2008 yılından beri görevini yerine getiremeyen Patrik Mutafyan’ı emekli ve makamını da boş ilan etmiş seçim süreci başlamıştı. 2017 Mart ayında Ruhaniler Genel Meclisi’nce Başepiskopos Bekçiyan seçime kadar Patrikhane’yi yönetmesi için Patrik Kaymakamı seçilmiş, Ateşyan seçimi kaybetmişti. Ateşyan seçimden sonra Patrikhane yönetimini bırakmış ancak Patrik Genel Vekilliği görevinden istifa etmemişti. Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda İstanbul Valisi Vasip Şahin’in Bekçiyan’ın Patrik Kaymakamlığına itiraz ettiğini söylemişti.

Ateşyan ayrıca HDP milletvekili Garo Paylan’ın açıklamalarının Ermeni toplumuna zarar verdiğini öne sürdü.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+