Karekin Bekçiyan: Ermeni Patriği Seçimi Konusunda Türk Hükümeti İle Bir Sorun Yok - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

26 Aralık 2017  

Karekin Bekçiyan: Ermeni Patriği Seçimi Konusunda Türk Hükümeti İle Bir Sorun Yok

Karekin Bekçiyan: Ermeni Patriği Seçimi Konusunda Türk Hükümeti İle Bir Sorun Yok Karekin Bekçiyan: Ermeni Patriği Seçimi Konusunda Türk Hükümeti İle Bir Sorun Yok
İstanbul Ermeni Patrikhanesi Kayyumu [Değabah] Karekin Bekçiyan, Ermeni News-NEWS.am’a İstanbul Ermeni Patriği seçimi konusunda Türk hükümeti ile bir sorun olmadığını belirtti.

Bekçiyan’ın bu yorumu, yakın zamanda Türk görevlilerinin yeni patrik seçimini yasakladıkları seçimlerin gerçekleşmeyeceğini söyleyen Başpiskopos Aram Ateşyan’ın beyanatı üzerine geldi.

“Aram Ateşyan’ın röportajını dinledim. Konuşulacak çok şey var. Devletin bunu [seçimi] yasaklamak veya yasaklamamak konusunda hiçbir sorunu yok. Yetkililerden herhangi bir bilgi almadık. Kayyum seçimlerini takiben bir tahkikat yolladık ve bir cevap bekliyoruz,” diyen Başepiskopos Bekçiyan, Şubat’a kadar vakit olduğunu ve hükümetin herhangi bir ret cevabı vermediğini ekledi.

Bekçiyan; Ateşyan’ın hükümetin kayyumu kabul etmediğini söylediğini, ancak kayyumun devlet tarafından tanınması veya tanınmaması konusunda başvuruda bulunmadığını belirtti.

Buna ilaveten, Bekçiyan, Ateşyan’ın kayyum seçimleri sırasında yetkililer bir mektup yazmış olduğunu belirttiğine not düştü.

“Evet, bir mektup vardı, fakat amacı neydi? Bir önceki patrik, kilise konseyinin kararı üzerine, bir yıl önce istifa etti, fakat bu bilgi yetkililere yazılı bir açıklama şeklinde sunulmamıştır," diye açıklama yapan Başpiskopos Karekin Bekçiyan, bunun neden bu kadar şaşkınlık yarattığına hayret ettiğini belirtti.


Röportajın ikinci kısmı şöyle devam etmektedir:
- Ateşyan yanlış bilgi mi vermiştir?

-- Tamamen yanlış bilgi verdi, söyledikleri doğru değil. Kendisi yanlış şeyler yapıyor. Neden Erivan’da öyle bir röportaj verdi? Artık makamı yok, kendisi artık başepiskopos değil. Halen başepiskopos olduğunu belirttiğinde şaşırıyorum… Kilisenin ve devletin iradesini dikkate almak gerekir. Devlet farklı düşünebilir, ama kilise yetkililerinin iradesi tamamen farklı yorumlanmıştır ve kilisenin çıkarlarından ileri gelmemiştir. Kendisi artık bir başpiskopos değildir, ama kilise yetkililerinin kararına uyması gereken bir kilise rahibidir, özellikle de eğer bizler Eçmiyazin’deki Katolikos ile konuştuysak. Başepiskoposun görevinin kayyum seçimlerinden sonra tamamlandığına açıklık getirilmiş ve belirtilmiştir. Bu sebeple, kendisinin kilise yetkililerinin iradesine uymadığı ortaya çıkmaktadır.

- Aram Ateşyan ayrıca Türkiye’nin sadece kendisini Ermeni Apostolik Kilisesi’nin İstanbul Patrikhanesi’nin kayyumu olarak tanıdığını belirtti [haber kaynağının bilgi hatası: Aram Ateşyan kayyum değil, patrik vekili olarak tanınmaktadır].

-- Bu bir peri masalı, bu doğru değil. Devletin çıkarları Ateşyan’ın değil faaliyetleriyle değil, bizim faaliyetlerimizle kesişmektedir. Ateşyan’ın yanlış bilgi vermeye hakkı yok, özellikle de halka yönelik olarak.

- Patrik seçiminin 13 Aralık’ta yapılacağı önden bildirilmişti. Seçimlerin iptalinin sebebi nedir?

-- Müteşebbis heyet sadece seçimlerin o gün yapılabileceğini önerdiğini belirtmiştir, ama nihai bir karar verilmemişti. Bu sadece şayet devletten yazılı izin alırlarsa seçimlerin o güne planlanabileceğine dair bir öneriydi. Gelecek hafta veya Şubat’ta yazılı bir cevap alabiliriz.

Bu haber av.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+