​Kayyum Kürt-Ermeni Çatak’ı ‘Arap-Türk kasabası’ ilan etti - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

26 Aralık 2017  

​Kayyum Kürt-Ermeni Çatak’ı ‘Arap-Türk kasabası’ ilan etti

​Kayyum Kürt-Ermeni Çatak’ı ‘Arap-Türk kasabası’ ilan etti ​Kayyum Kürt-Ermeni Çatak’ı ‘Arap-Türk kasabası’ ilan etti
Çatak kayyumu Hacı Asım Akgül, bu defa da tarihten bu yana Ermeni ve Kürtlerin yaşadığı Çatak ilçesini Arap-Türk kasabası ilan etti.

Van’ın Çatak ilçesine Kayyum olarak atandığından bu yana DBP’li belediye dönemine ait köprüleri yıkan, Kürtçe park isimlerini değiştiren Hacı Asım Akgül, belediyenin internet sitesinde Çatak tarihine ilişkin yazdırdığı bilgilerle adeta 'Güneş Dil Teorisi'ne taş çıkartıyor!

Kürtçe ismi Şax ve Ermenice ismi Çatak olan ilçeye Cumhuriyet döneminde Türkçe anlam yüklenerek Çatak ismi verildi. Tarihte Osmanlı’nın hakimiyetini reddeden ender yerlerden biri olan ilçeye ilişkin en önemli bilgiler AKP hükümeti tarafından erişimi yasaklanan Wikipedi’de, "Eski bir Ermeni yerleşimi olan yörenin adı en erken 870 yılı civarında yazılmış olan Ermenice vekayinamelerde geçer. 7. yüzyıl ortalarından itibaren bir müddet Arap egemenliği altında kalmış, 10. ve 11. yüzyılda Van'da bulunan Vaspuragan Ermeni krallığı/beyliği döneminde gelişerek çok sayıda kilise ve kale ile donatılmıştır. Herhangi bir tarihte Bizans egemenliğine girmemiştir. Çeşitli Türk ve Moğol istilalarından çok etkilenmeyen bölge, 1350 yılı dolayında güçlenen Hakkari Beyliği’nin kontrolüne girmiştir. 1548 yılındaki Osmanlı-İran savaşından sonra teorik olarak Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girmiş ise de Osmanlı merkezi idari sistemi 19. yüzyıl ortalarına dek kurulamamış, dolayısıyla Osmanlı egemenliği daha çok kâğıt üzerinde kalmıştır” ifadelerine yer veriliyor.

Çok sayıda Ermeninin 1895'te katledilmesi ve Çatak'taki Ermeni köylerinden çoğunun boşalmasının ardından ilçede az sayıda kalan Ermenilerin 1915 Katliamı sırasında ilçeyi terk etmeleri sağlandı.

TARİHSEL GERÇEKLERİ İNKAR ETTİ

Çatak’ın bu tarihsel gerçeklerini inkar eden Kayyum Hacı Asım Akgül ise, Çatak için yeni bir tarih yazdığı internet sayfasında şu ifadelere yer verdi:

"Çatak 645’te yöreye gelen Araplar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun eline geçen Çatak 1071 Malazgirt Meydan Muharebesiyle Anadolu’ya gelen Türkler tarafından fethedilmiştir. Selçuklu Devleti’nin idaresinde bir müddet kaldıktan sonra 1100 yılında Sökmenli Devleti'nin yönetimine geçmiştir. 1243 Kösedağı Savaşı ile Moğol istilasına uğramış olan Çatak 1350 yılından sonra Hakkari Beyliği’nin eline geçmiştir. Timur’un Anadolu Seferine kadar Hakkari Beyliği’nin idaresinde kalan ilçe daha sonra İran’da bulunan Safevi Devleti’nin hakimiyeti altına girmiştir. 1548 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girmiştir. Çatak Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1830’lu yıllarda büyük bir kasaba haline getirilmiş olup, uzun süre Hakkari Derebeyliğine bağlı olarak kalmıştır. İlçenin eski adı ŞAĞI HAKKARİ olup, 1865 yılında ilçe teşkilatına kayıt edilirken ŞİTAK adını almıştır. Cumhuriyet İdaresi kurulduktan sonra ilçenin adı Çatak olarak değiştirilmiştir.”

Bu haber An.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+