​Ermenistan Tarih Müzesi sikke koleksiyonunu farklı dönemlerine ailt 300 adet maden parayla zenginle - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

28 Aralık 2017  

​Ermenistan Tarih Müzesi sikke koleksiyonunu farklı dönemlerine ailt 300 adet maden parayla zenginle

​Ermenistan Tarih Müzesi sikke koleksiyonunu farklı dönemlerine ailt 300 adet maden parayla zenginle ​Ermenistan Tarih Müzesi sikke koleksiyonunu farklı dönemlerine ailt 300 adet maden parayla zenginleştirdi
2017 yılında Ermenistan Tarih Müzesi sikke koleksiyonları farklı dönemlere ait 300 yeni sikke ile zenginleştirildi. Müzeden yapılan açıklamada sikkelerin önemli kısımının bahşiş olduğunu da belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada “Koleksiyonlarımıza kattığımız sikkeler arasında Seroj Avagyan”ın bahşiş ettiği 243 sikkeden oluşan özel koleksiyonu özellikle onemli. İsadan önce 4”üncü yüzyılından 18”inci yüzyılına gelen uzun bir döneme ait altın, gümüş, bakır paraları Büyük İskender İmparatorluğu, Mısır, Baktriya, Parthian, Roma İmparatorluğu, Ermenistan, Bizans, Kilikya Ermeni Krallığı gibi geniş bir coğrafya kapsıyor.

Satın alındığı 45 gümüş paradan ibaret diğer koleksiyonu 10-11 yüzyılların Bizans Follislerinden ve 11-13 yüzyıllarının Müslümanlara ait madeni paralardan oluşuyor. Ani'ye yaklaşık 5 kilometre mesafede olan Yereruk Tapınağı'nın yakınında bulunan bu paralar Ani'nin kazılarında bulunan para malzemeyle tam uyum içindedir.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+