​Türkiye’deki Ermeniler Noel Bayramını kutluyor - Gündem
19 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

07 Ocak 2018  

​Türkiye’deki Ermeniler Noel Bayramını kutluyor

​Türkiye’deki Ermeniler Noel Bayramını kutluyor ​Türkiye’deki Ermeniler Noel Bayramını kutluyor
Ermeni Kilisesi takvimine göre Noel Bayramı olan 6 Ocak'ta Türkiye'deki Ermeniler kutlamalara başladı

Ermeni Kilisesi takvimine göre 6 Ocak'a denk gelen Noel Bayramı kutlamaları başladı. Ermeni Kilisesi takvimine göre Noel Bayramı olan 6 Ocak'ta Türkiye'deki Ermeniler de kutlamalara başladı.

Türkiye Ermenileri Noel'i Surp Dzınunt (Kutsal Doğuş) olarak adlandırarak 6 Ocak tarihinde kutluyorlar. Surp Dzınunt yortusuna hazırlık Ermeni Kilisesi'nde yedi hafta sürüyor. Bu hazırlık dönemine Hisnag (elli günlük dönem) adı veriliyor.

Hisnag'in birinci, dördüncü ve yedinci haftaları kilise üyeleri vejeteryan bir perhiz uyguluyor. Her Cumartesi günbatımında dualar ve ilahiler eşliğinde mor renkli yeni bir mum yakılıyor.

ERMENİSTAN'DA KUTLAMALAR 13 OCAK'A KADAR SÜRECEK

Dünya çapında yeni yıl kutlamaları başlarken, Ermenistan'daki kutlamalar dün akşamdan başladı. Agos gazetesinden Alin Ozinian'ın haberine göre kutlamalar Pagan Ermeni döneminde yeni yıl olarak kutlanan 13 Ocak'a kadar devam edecek.

Ermenistanlıların bir kısmı yeni yıl tatili için ülkeyi terk ederken, Amerika ve Avrupa'nın yanı sıra İran, Lübnan ve Türkiye'den giden Ermeniler de tatillerini Ermenistan'da geçirmeye devam ediyorBu haber Bi.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+