​Kuzey Suriyeli Ermeniler Surp Dzınut`ı kutladılar - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

07 Ocak 2018  

​Kuzey Suriyeli Ermeniler Surp Dzınut`ı kutladılar

​Kuzey Suriyeli Ermeniler Surp Dzınut`ı kutladılar ​Kuzey Suriyeli Ermeniler Surp Dzınut`ı kutladılar
Hristiyan toplulukların genellikle 24 Aralık'ta kutladığı İsa'nın doğuşu anlamına gelen Noel, Ermeni Ortodoks Kilisesi'nce 6 Ocak'ta kutlanıyor.

Kuzey Suriye'de yaşayan Ermeniler İsa'nın doğuşu olan Surp Dzınut olarak adlandırılan ve Kutsal Doğuş anlamına gelen bayramı kutladılar. Hristiyan toplulukların genellikle 24 Aralık'ta kutladığı İsa'nın doğuşu anlamına gelen Noel, Ermeni Ortodoks Kilisesi'nde 6 Ocak'ta kutlanıyor.

İsa'nın doğuşu için Kamışlo'da bulunan Ermeni Ortodoks Kilisesi'nde biraraya gelen Ermeniler, İsa'nın doğuşunun Suriyeli halklar açısından da yeni bir doğuşa vesile olmasını ve bölgede barış ve huzurun sağlanmasının gerekliliğini dile getirdiler.

1915 Ermeni Soykırımı'ndan sonra Kuzey Suriye bölgesine göç etmek zorunda bırakılan Ermeniler topraklarını terketmeyeceklerini söylediler. İsa'nın doğuşu için Kamışlo'da yapılan ayine çok sayıda Kamışlolu Ermeni katıldı. Saat 9'da Ermeni Ortodoks Kilisesi'nde başlayan ayin öğle saatlerinde son buldu.

'YAŞADIĞIM TOPRAKLARI BIRAKMAYACAĞIM'

İsa'nın doğuşu olan Surp Dzınut'ı kutlamak için kiliseye gelen Murat Sarkisyan, yeni yıl ile ilgili olarak, "Kiliseye ibadet etmek için geldim. Bütün herkesin bayramını kutluyorum. Biz bu topraklarda yaşıyoruz. Bu topraklardan çıkmamak için Kuran ve İncil üzerine yemin ettim. Yaşadığım toprakları bırakmayacağım. Biz burada farklı halklarla birlikte yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz." dedi.

'İSA DÜNYAYI AYDINLATTI'

Hanım İshak(68) kiliseye ibadet etmek için gelenler arasındaydı. İsa'nın doğuşuyla ilgili olarak konuşan Hanım İshak, "Suriyeli bir Hristiyanım. Bugün İsa peygamberin doğuşunun bayramı. Bu yüzden çok mutluyuz. İsa dünyayı aydınlatıp, barış getirdi. İsa bizi günahlarımızdan kurtarmak için geldi. Bu yüzden mutluyuz. Böyle günlerde bir araya geldikçe mutlu olup, gurur duyuyoruz. Allah'a şükrediyoruz. Allah isteyen herkes için hayır getirsin"diye söyledi.

'SURİYELİ HALKLAR AÇISINDAN YENİDEN DOĞUŞA VESİLE OLSUN'

Aram Musa Hünno ise Ermeniler için İsa'nın doğuşu anlamına gelen Surp Dzınut'ı kutlamaya gelen bir diğer Kamışlolu Ermeni olarak bayramla ilgili, "Bu bayram İsa'nın karanlıkta bir aydınlık olarak doğuşu. Bu bayram gericiliğe karşı selametin ve barışın gelişi anlamına geliyor. Bu bayramın Suriye'deki toplulukların yeniden doğuşuna vesile olmasını istiyorum. Herkesin bayramı kutlu olsun" ifadelerinde bulundu.Bu haber ar.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+