​Yahudi akademisyenden İsrail Dışişleri Bakanlığı’na Ermeni Soykırımı dilekçesi - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

10 Ocak 2018  

​Yahudi akademisyenden İsrail Dışişleri Bakanlığı’na Ermeni Soykırımı dilekçesi

​Yahudi akademisyenden İsrail Dışişleri Bakanlığı’na Ermeni Soykırımı dilekçesi ​Yahudi akademisyenden İsrail Dışişleri Bakanlığı’na Ermeni Soykırımı dilekçesi
İsrailli ünlü akademisyen Yair Auron, 21 Aralık 2017 tarihinde İsrail devletine Ermeni Soykırımı ile ilgili bir talepte bulundu. İsrail Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen dilekçede Auron, Ermeni Soykırımı’nı tanımaması için Azerbaycan ve Türkiye ile vardığı anlaşmaları, yükümlüklerine dair bütün evrakları gün yüzüne çıkarmayı talep etti.

"California Currier" gazetesinde yayınlanan habere göre Auron, avukatı Eltay Mack aracılığıyla gönderdiği dilkçede ‘‘İsrail devletinin Ermeni Soykırımı’nı inkar etmesi Türkiye ile diplomatik ve askeri ilişkileri, son dönemde ise Azerbaycan ile var olan ilişklere bağlıdır’’ ifadelerinin altını çizdi.

Dilekçede Azerbaycan’ın İsrail’den 5 milyar dolar değerinde silah satın aldığını, 2011 yılında İsrail Parlamentnosu’nda (Knesset) Ermeni Soykırımı görüşmeleri esnasında İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un ‘’İslam aleminde İsrail’in en önemli stratejik ortağı olan Azerbaycan ile ilişkilerimize zarar verilmemesi için Ermeni Soykırımı’nın tanınması mümkün değil’’ açıklamasını hatırlatan profesör Auron, İsrail’ın Ermeni Soykırımı’nın tanınması ‘‘ticari’’ bir konuya çevirdiği gibi bu konuda Azerbaycan ve Türkiye ile anlaşmalarda yükümlülükleri üstlendiğinden kuşku duymadığını belirtti.

Bundan dolayı dilekçede şu bilgiler talep edildi:

1. Ermeni Soykırımı’nın tanınması konusunda Türkiye ve Azerbaycan ile varılan herhangi anlaşma, karşılıklı anlayış gibi belgeler.

2. Ermeni Soykırımı’nın tanınması konusunda Türkiye ve Azerbaycan temsilcileri ile herhangi yazışmalar.

3. Ermeni Soykırımı’nın tanınması konusunda İsrail Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin Türkiye veya Azerbaycan temsilcileri ile görüşmeleri ve temasları hakkında bilgiler.

4. Ermeni Soykırımı’nın tanınması konusunda Azerbaycan veya Türkiye tarafından yapılan itirazlar sonrası İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın kararları ve tutumlarına dair belgeler.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+