​Türkiye toplumunun büyük çoğunluğu AB tam üyeliğini destekliyor - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

10 Ocak 2018  

​Türkiye toplumunun büyük çoğunluğu AB tam üyeliğini destekliyor

​Türkiye toplumunun büyük çoğunluğu AB tam üyeliğini destekliyor ​Türkiye toplumunun büyük çoğunluğu AB tam üyeliğini destekliyor
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından 18-19 Kasım 2017’de yapılan "Kamuoyunda AB Desteği ve AB Algısı” araştırmaya göre, Türkiye'de toplumunun çoğunluğu Avrupa Birliği’ne tam üyeliği desteklıyor. 1311 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Eskişehir, Bursa, Trabzon, Adana, Mersin, Diyarbakır, Gaziantep, Amasya, Sakarya, Malatya, Ağrı, Aydın, Batman ve Samsun olmak üzere 18 ilde yapıldı.

Araştırmaya katılanların yüzde 78,9’u, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması gerektiğini belirtti. İKV’nin daha önce gerçekleştirdiği araştırmada AB üyeliğini destekleyenlerin oranı 2015’te yüzde 61,8, 2016’da yüzde 75,5 olmuştu.

Diğer taraftan, katılanların yüzde 68,8.yakın gelecekte Türkiye’nin AB’ye üye olacağına inanmıyor. Türkiye’nin AB üyesi olabileceğine inanların oranı ıse bir önceki yıla 4,4 puanlık düşüşle yüzde 31,2’ye geriledi. Ayrıca katılımcıların yüzde 12,1'inin AB hakkında bilgisinin çok olduğunu, yüzde 81'ini ise bilgisinin düzeyini "biraz” olduğu da araştırmada kaydedildi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+