​Ermenistan, Freedom House tarafından kısmen özgür ülkeler listesine dahil edildi - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

16 Ocak 2018  

​Ermenistan, Freedom House tarafından kısmen özgür ülkeler listesine dahil edildi

​Ermenistan, Freedom House tarafından kısmen özgür ülkeler listesine dahil edildi ​Ermenistan, Freedom House tarafından kısmen özgür ülkeler listesine dahil edildi
İnsan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü “Freedom House” (Özgürlük Evi) tarafından yayınlanan “2018 Dünya Özgürlükler Rapuru”nda Ermenistan, kazandığı 45 puanla “kısmen özgür” ülkeler listesinde yer aldı.

“Demokrasi Krizde” başlığını taşıyan raporda Ermenistan, basın özgürlüğü ile internet özgürlüğünden dolayı bu kategoriye girdi.

2017 raporunda da Ermenistan, yine 45 puan kazanarak “kısmen özgür” ülkeler kategorisinde yer almıştı.

Artsakh (Karabağ) Cumhuriyeti ise, 100 puan üzerinden kazandığı 30 puanla yine “kısmen özgür” kategorisine girdi. 2017 yılında Karabağ, 33 puan kazanmıştı.

Güney Kafkasya’da Gürcistan da “kısmen özgür” ülkeler listesine girdi. Azerbaycan ise 12 puanla “özgür olmayan” kategorisindde yer aldı. İran ve Türkiye de, kazandıkları 17 ve 32 puanla yine özgür olamayan” kategorisinde yer aldı.

Rapora göre, Ermenistan’daki seçimler, demokrasi kriterilerinin ihlaliyle gerçekleştiridi, iktidar partisi, seçmenlere ve muhalefete baskı kullandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+