​Karaman’daki Ermeni kilisesi’ndeki freskler, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

16 Ocak 2018  

​Karaman’daki Ermeni kilisesi’ndeki freskler, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor

​Karaman’daki Ermeni kilisesi’ndeki freskler, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor ​Karaman’daki Ermeni kilisesi’ndeki freskler, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor
Karaman ilinde bulunan Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi’nin tavanında bulunan freskler, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor. Kentin eski yerleşim yerlerinden Tapucak Mahallesi'nde bulunan kilise, Karadağ'ın eteklerinde yer alan Bizans döneminden kalma "Binbir Kilise"de bulunan bazilikaların küçük bir örneği olarak görülüyor.

Kilisenin kesin olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 17-18 yüzyıllara tarihlendiği düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığına 2007 yılında devredildikten sonra restore edilen kiliseyi her yıl binlerce ziyaretçi geziyor. Kilisenin tavanındaki freskler (duvar resimleri), yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, kilisenin bir dönem cezaevi olarak kullanıldığını, 2007 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Aynı yıl restorasyona başlanmış. Kilisenin tavanındaki İncil'de geçen önemli olayların resmedildiği birçok fresk, restorasyon sırasında sıvaların kazılmasıyla ortaya çıkarıldı. O zamana kadar bunlardan kimsenin haberi yoktu. Bir anlamda yıllarca sıvaların altında mahkum olan tarih ortaya çıkmış oldu. Bu freskler, Karaman'da sadece Çeşmeli Kilise'de var. Bu da kilisenin önemini daha da arttırıyor. Resim sergileri, konferanslar, müzik dinletileri gibi etkinliklere ev sahipliği yapan kilise ziyarete açık. Her yıl yurt içinden ve yurt dışından binlerce kişi bu freskleri görmek için kiliseyi geziyor."Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+