​Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: AGİT Dönem Başkanı ofisinin yetkileri artırılacak - Gündem
24 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

21 Ocak 2018  

​Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: AGİT Dönem Başkanı ofisinin yetkileri artırılacak

​Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: AGİT Dönem Başkanı ofisinin yetkileri artırılacak ​Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: AGİT Dönem Başkanı ofisinin yetkileri artırılacak
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanları İgor Popov (Rusya), Stephane Visconti (Fransa), Andrew Schofer (ABD) Polonya’nın Krakov kentinde Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları’nın görüşmesinden sonra ortak açıklamasında bulundu.

Açıklamada iki ülke Dışişleri Bakanları ve AGİT eşbaşkanlarının Dağlık Karabağ çözüm sürecine yönelik daha önce yapılan zirvelerde varılan anlaşmaların hayata geçirilmesine yol açabilecek adımlar ele aldıkları açıklandı.

Açıklamada ‘‘Dışişleri Bakanları, AGİT Minsk Grubu Özel Başkanı Andzej Kasperzyk ofisinin geliştirilmesini öngören Minsk Grubu Eşbaşkanları’nın hazırladığı kavramsal belgeyi prensip olarak kabul ettiler. Taraflar ve eşbaşkanlar görüşmeler esnasında önerilen iş tekliflerindeki ana hassas konularında görüş alışverişinde bulundular. Minsk Grubu Eşbaşkanları müzakere sürecinde önemli katkı olacak güven ortamını pekiştirecek adımlar atma çağrısında bulundu’’ ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov 18 Ocak 2018’de Polonya’nın Krakov kentinde bir araya gelmişti. Görüşmeye AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları İgor Popov, Stephane Visconti, Andrew Schofer ve AGİT Dönem Başkanı Özel Temsilcisi Andzej Kasprzyk katılmıştı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+