Sarkisyan’dan Cumhurbaşkanlığı’na Sarkisyan adaylığı - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

21 Ocak 2018  

Sarkisyan’dan Cumhurbaşkanlığı’na Sarkisyan adaylığı

Sarkisyan’dan Cumhurbaşkanlığı’na Sarkisyan adaylığı Sarkisyan’dan Cumhurbaşkanlığı’na Sarkisyan adaylığı
19 Ocak 2018’de Ermenistan dönem Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Ermenistan 4. Cumhurbaşkanı adayının ismini açıkladı.

Serj Sarkisyan, 19 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı sarayında Armen Sarkisyan’ı kabul ederek iktidardaki 'Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi’nden (ECP) Cumhurbaşkanı adayı olma teklfinde bulundu.

ECP tarafından kendisine yapılan ilgi ve güveni takdir ettiğini ve adaylık teklifini bir şeref olarak görüğünü bildiren Büyükelçi Sarkisyan nihayi bir karar vermeden önce düşünmesi gerektiğini açıkladı.

Siyasi partiler ve toplum ile görüşmeler sonucunda teklifi kabul edeceği takdirde Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın görevini ve sorumluluklarını yerine getireceğini bildirdi.

Armen Sarkisyan kimdir?
Armen Sarkisyan 23 Haziran 1953’te Yerevan’da doğdu. Yerevan Devlet Ünisversitesi Fizik ve Matematik Fakültesi mezunu. 23 yaşındayken YDÜ öğretim üyesi oldu. 1984-1985 ve 1989-1991 yılları arasında Cambridge Üniversitesi'nde ve Londra Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nde yabancı araştırmacı ve öğretim üyesi olan Sarkisyan aynı zamanda Harvard Üniversitesi ve Kennedy Üniversitesi Yönetim Kurul üyesi olmuştu.

Sarkisyan Tetris oyunları yaratan ve satan Tetris-Wordtris şirketi eş kurucularından biri.

1992-1995 tarhileri arasında Ermenistan’ın Londra Büyükelçisi görevine teyit edildi. Büyükelçi görevini 1998-2000 yıllarında üstlenip Büyükelçiliği 2013'ten şimdiye kadar yönetmekte. 1996 yılında Sarkisyan Ermenistan’ın 5. Başbakanı oldu. Hükümetini 4 aya kadar yürüttükten sonra sağlık durumu ile ilgili görevden istifa ettiği açıklamıştı.

Britanya kraliyet ailesi ile yakın dostluk ilşkileri olan Sarkisyan 1997 yılında II. İoannes Paulus tarafından Azız George, 2008 yılında Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 2. Karekin tarafından Aziz Grigor Lusvaoriç madalyalarına layık görülmüştü.

Sarkisyan Dünya’nın bir çok ülkesinde sanayi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 15 şirketten ibaret olan Knightsbridge Group şirketinin kurucusudur. 2000 yılından beri Eurasia House International şirketinin kurucu başkanıdır. Sarkisyan aynı zamanda British Petroleum, Alcatel ve Telefonica gibi dünya devlerinin danışmanı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+