Hemşin Ermenileri, Garo Paylan`ı Nobel Barış Ödülüne aday gösterdi - Gündem
25 Şubat 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

23 Ocak 2018  

Hemşin Ermenileri, Garo Paylan`ı Nobel Barış Ödülüne aday gösterdi

Hemşin Ermenileri, Garo Paylan`ı Nobel Barış Ödülüne aday gösterdi Hemşin Ermenileri, Garo Paylan`ı Nobel Barış Ödülüne aday gösterdi
Hemşin’li Ermeni kadınlarının “Hamşenuhi” Uluslararası Derneği Başkanı Saida Ohanyan, HDP Ermeni Milletvekili Garo Paylan’ı “Nobel Barış Ödülü”ne aday gösterdiklerini duyurdu.

Dernek, kadın hakları, Ermeni halkının anavatanı olan Batı Ermenistan’ın Hemşin bölgesinde yaşanan Soykırımın tanınması ve kınanması ve yerel diğer halkların, uluslararası hukuk normları gereği sahip olduklar hakların korunması için mücade vermektedir.

Kendi hayatını bölgede Ermenilerin ve diğer halkların haklarının korunmasına adamış olan Paylan hakkında Dernek, şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Paylan, yerel halkın, dini ve etnik azınlıkların insani haklarını koruma sorumluluğunu üstlenen az sayıdaki insanlardan biridir. Farklı etnik ve dini gruplar arasında hoşgörü ve karşılıklı anlayış konusunda onun ektiği tohumlar, Türkiye Cumhuriyeti halkı arasında olumlu sonuçlar veriyor. Ve bütün bunları hükümete bağlı olan ve ondan insani ve siyasi faaliyetlerine son vermesini talep eden milliyetçi ve aşırıcı güçler tarafından maruz kaldığı gerçek baskı ve tehditlere rağmen yapabiliyor.

İyi niyetli tüm insanlara, kadın hakları ve genel olarak insan haklarını koruyan tüm kurum ve kuruluşları, bu girişimimize katılmaya ve Garo Paylan’a oy vermeye davet ediyoruz.”

Saida Ohanyan, Garo Paylan’a “Nobel Barış Ödülü” vermek için Nobel Komitesine bağımsız olarak da başvurulabileceğini açıkladı. Başvuruların son tarihi, 30 Ocak 2018’dir.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+