​Ermeni Soykırımının son görgü tanığı gözlerini sonsuzluğa yumdu - Gündem
24 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

02 Şubat 2018  

​Ermeni Soykırımının son görgü tanığı gözlerini sonsuzluğa yumdu

​Ermeni Soykırımının son görgü tanığı gözlerini sonsuzluğa yumdu ​Ermeni Soykırımının son görgü tanığı gözlerini sonsuzluğa yumdu
Ermeni Soykırımının son görgü tanığı Silvard Atacyan hayatını kaybetti. Musadağlı kadın birkaç ay sonra, 7 Nisan'da 106 yaşına girecekti.

Silvard Atacyan’ın ailesi, 1915 yılında Türklerin gerçekleştirdiği katliamlara karşı verilen kahramanca mücadeleye katılan Kilikya Suudi Adaları'ndaki Ermenilerden imiş.

Türk yerel iktidarları Ermeni tehcir emrini uygulamaya başlayınca Ermeniler, Musa Dağına geri dönerek direnmeye karar verdiler ve burada 53 gün boyunca Türk birliklerine karşı başarıyla savaşlayıp kendilerini savunmabildiler.

Ermeni Soykırımı 100. yıldönümünde düzenlenen “Görgü tanığı” adlı özel proje kapsamında yaşadıklarını anlatan Silvard Atacyan “1915 yılında kardeşim, annem ve anneannem ile beraber Musa Dağına çıktık. O zaman ben 3 yaşındaydım. Babam ve amcam askerlerdi” demiş.

2015 yılında ameliyat olduktan sonra Silvard Atacyan maalesef ayağa kalkamadı. Savaş trajedisini bilen, birçok acı yaşayan bu kadının tek amacı çocuklarının barış içinde yaşamasıydı.

Hepimizin 105 yıllık acısını taşıyan kadının ailesine başsağlık diliyoruz.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+