​NTDTV`den Avusturya`ya sığınan Suriyeli Ermeni usta hakkında röportaj - Gündem
24 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

07 Şubat 2018  

​NTDTV`den Avusturya`ya sığınan Suriyeli Ermeni usta hakkında röportaj

​NTDTV`den Avusturya`ya sığınan Suriyeli Ermeni usta hakkında röportaj ​NTDTV`den Avusturya`ya sığınan Suriyeli Ermeni usta hakkında röportaj
New York merkezli “NTDTV”, iki yıl önce Avustralya’ya göç eden Ermeni kuyumcu Avetik Bayramyan’ı anlattı. 14 yaşında amcasının Halep’teki atölyesinde çalışarak kuyumculuğu meslek edinen Bayramyan, gümüş işlemeciliğiyle uğraşan ustaların ailesinden geliyor.

Yaklaşık iki yüzyıl boyunca bu meslekle ekmek parasını kazanan ve mesleğini bir sanat haline getirmiş olan ailede bugün de Avetik dışında amca oğulları da aynı mesleğe sahiptir.

Ustalaşınca Halep'te kendi dükkanını açan Avetik Berberyan, Suriye savaşı nedeniyle her şeyini kaybetmesi üzerine ailesiyle birlikte önce Beyrut’a, sonra da Avustralya’ya taşınmaya zorunda kaldı.

Bugün Avetik, Avustralya’da gümüş eşya yapan son geleneksel atölyede çalışıyor. 1911 yılında Britanya’lı bir göçmen tarafından kurulan “W.J. Sanders” atölyesinin sahibi, Denis De Mut, Ermeni ustanın sanatını beğenerek onu işe aldı.

De Mut, “Avo’nun eserleri harikadır. O yeni hünerler kullanıyor. Bizim bir yeni ve iki eski öğrencimiz var. İşimizin gelişmesi ve Avo gibi kişiler tarafından gençlere mesleğin öğretilmesi çok önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

Atölyeye verilen siparişlerden bir tanesi de Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın kupasıdır.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+